Kış sebzeleri tezgahlarda çeşit çeşit, rengarenk görüntüleriyle iştah açıyor. İşte onlardan biri karnabahar. Karnabahar deyince pek çoğumuz ‘pişirirken etrafa yaydığı o sevimsiz kokusu’ nedeni ile uzak durabiliyoruz. Ama yanlış yapıyoruz. Zira faydalarını bir bilseniz sofranızda mutlaka yer verirsiniz. Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi ve Acıbadem Göktürk Tıp

Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey, karnabaharın sayısız faydasıyla ihmal edilmemesi gereken bir besin olduğunu vurguluyor. Ancak aşırı tüketiminden de kaçınılması şart zira fazlası gaz, şişkinlik ve sindirim problemlerine… neden olabiliyor. İdeali, haftada 2-3… gün sofranızda yer vermeniz. Beslenme ve Diyet UzmanıMüge Güzey, karnabaharın 10 faydasını Milliyet.com.tr okurları için anlattı.

• Kansere karşı koruyor

Vitamin ve mineral deposu olan bu kış sebzesi indol-3 karbonal ve sulfaran ile içerdiği bir çok antioksidanla vücutta oksidatif stresi azaltarak bir çok kanser türüne karşı koruyucu özellik göstermektedir.

• Diyabete karşı etkili

Günümüzde diyabet hastalarının sayısı hızla artıyor. Diyabet hastalığına karşı etkili olduğu bilinen karnahabar, hastalığı tedavi sürecinde de öne çıkan bir sebze olarak yer alıyor. Özellikle yüksek lif içeriği kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor.

• Kalp dostu

Bu mucizevi bitki içerdiği potasyumla kan basıncını dengelemekte, antioksidanlar ve antiinflamatuar etki gösteren etken maddelerle kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta.

• Zihni dinlendiriyor

Hele de stresli ve yoğun bir çalışma temposuna sahip olanlar için vazgeçilmez sonuç oluyor beden ve zihin yorgunluğu. Hatta zihin yorgunluğu çoğu zaman daha öne çıkıyor. İşte A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir zengini olan karnabahar, zihni dinlendirici özelliğiyle dikkat çekiyor.

• Sinir sistemini güçlendiriyor

Bu kış bitkisinin faydalarından biri de sinir sistemini güçlendirici etkisinin olması. Bu özelliğini ise B grubu vitaminleri sayesinde göstermektedir.

• Gebelikte bebeğin gelişimine katkı sağlıyor

Hamilelik döneminde sofralarda özellikle yer verilmesi gereken karnabahar folik asit açısından da zengin. Anne karnında bebeğin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine katkı sağlıyor.

• Diyet dostu

Karnabahar düşük kalorili ve bol lifli bir besin olmasından dolayı diyet esnasında en çok tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alıyor. Uzun süre tokluk hissi verdiği gibi daha hızlı kilo verilmesine yardımcı oluyor. 100 gramı ortalama 30 kalori gibi düşük kalori içerirken diyet sırasında organizmanın ihtiyacı olan C vitamini, potasyum gibi vitamin ve mineralleri yüksek miktarda içeriyor.

. Kabızlıkla savaşıyor

Yüksek lifli yapısı kronik kabızlıkla savaşmada adeta ilaç etkisi gösteriyor. Bu etkisinden yararlanmak için mutlaka haftada 2-3 kez sofralarda yer bulmalı. Lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek kronik kabızlığının zemin hazırladığı kalın bağırsak kanseri riskini de düşürüyor.

• Kemikleri güçlendiriyor

Kalsiyum deposu olan karnabahar, K vitamini açısından son derece zengin. Kemik sağlığı ve gelişimi için büyük katkı sağlıyor.  

• Mide hastalıklarına iyi geliyor

İçerdiği treonin ve quercitrin maddeleri ülsere karşı koruyucu etki gösteriyor.

• Detoks etkisi

Karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar olmak üzere 3 yoldan organizmanın toksinlerden arınmasını sağlayarak detoks etkisi gösteriyor.

• Cinsel gücü artırıyor

Birçok faydası bulunan karnabaharın afrodizyak etkisiyle cinsel gücü de artırdığını biliyor muydunuz?

• Enfeksiyonlara karşı koruyor

Enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği bulunan karnabahara sofralarda yer verilmesi gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey, kışın şifa deposu karnabaharın yapraklarının da bol miktarda E vitamini içerdiğini belirterek “……buharda pişirerek tüketmeyle vitamin- mineral ve etken madde kayıpları en aza indirilerek karnabahardan en yüksek fayda sağlanabilir.” diyor.

Not: tüketim sonrası sindirim, gaz şikayetleri olanlar kimyon ekleyerek tüketirlerse bu etkisini azaltabilirler. Bir çok faydasının yanında sadece gut hastalığı olan bireylerin sınırlı tüketmesi gereken bir sebzedir. Karnabahar pürin içerdiği için bu yolla ürik asit miktarını artırmaktadır, gut hastaları diyetlerinde içeriğindeki pürin miktarını düşünerek karnabahara sıklıkla yer vermemelidirler.