Sürekli uyku isteği, kronik yorgunluk, depresif ruh hali, halsizlik, iştah değişiklikleri gibi şikayetleriniz varsa bahar yorgunluğundan muzdarip olabilirsiniz. Yorgunluğunuzun kendiliğinden geçmesini beklemeyin bu durumu beş adımda düzeltin.

1) meyve ve sebze tüketimine özen gösterin

Meyve ve sebzelerinden yararlanın: mevsiminde doğal olarak tüketilen meyve ve sebze, hücrelerinizi içeriğindeki mineraller ve antioksidan etkisi olan vitaminler ve polifenoller aracılığıyla serbest radikallere karşı korur ve bağışıklık sisteminizi destekleyerek halsizlikle başa çıkmanızı sağlar. Bu etkileri sağlayacak çilek, şeftali, erik gibi meyveleri ve bezelye, bakla enginar gibi sebzeleri sofralarınızda bulundurabilirsiniz.

2) yeterli ve düzenli uyku uyuyun

Düzenli uyku, sirkadiyen ritmin (biyolojik saat) düzenlenmesinde en önemli faktördür. Bedenimizdeki tüm hücrelerin günlük döngülerini tamamladıkları belirli bir biyolojik saat olan sirkidiyen ritim hormonal ve iştah dengelerini etkiler. Hücrelerinizin sağlığı ve bağışıklık sisteminiz için her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmalı ve ihtiyacınızdan ne eksik ne de fazla uyumalısınız. Uyku saatinin 5 saatin altına düşmesi bağışıklık sistemi açısından ciddi risk oluştururken yetişkinler için ideal süre 6-8 saat arasında değişmektedir. Baharın gelişinden en çok biyolojik ritmimiz etkilendiği için düzenli uyku ile etkiyi en aza indirebiliriz.

3) Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak, mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını sağlayarak doğal bir antidepresan görevi görür ve stres seviyesini azaltarak bağışıklık sisteminin baskılanmasını engeller, dayanıklılığınızı artırır. Egzersizin diğer faydaları ise uyku düzenin sağlanmasına yardımcı olmak, iskelet kas sisteminizi korumak ve iyi kolesterolü yükselterek damar sağlığınızı korumaktır.

4) Su tüketiminizi artırın

Su tüketiminizi sorgulayın, metabolizma hızınız için besin ögelerinin hücrelere taşınması için yeterli su tüketmelisiniz. İhtiyacınız olan su miktarını 30xkg formülü ile hesaplayabilirsiniz. Ör 70kg iseniz günlük su ihtiyacınız 30x70=2100 mL dir.

5) lif tüketiminizi artırın

Baharın gelmesi ile beraber iştah artışı, barsak hareketlerinde düzensizlik olabiliyor. Liften zengin besinlerle beslenmek hem doygunluk sürenizi uzatır hem de barsak hareketlerinizi düzenler. Liften zengin beslenmek için meyveler, sebzeler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ekmek, bulgur, yulaf gibi besinleri tüketebilirsiniz.

Vitamin, mineral, antikosidan içeren liften zengin tek başına bir öğün olabilecek karbonhidrat,protein ve yağ dengesi sağlanmış bir salata.

Tok tutan Bahar salatası

½ bağ Semiz otu

4-5 adet ıspanak yaprağı

6 yemek kaşığı haşlanmış nohut

8 adet çilek

4 kaşık lor peyniri

2 tam ceviz

1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Ispanak yapraklarını doğrayın üzerine semiz otunu, nohut ve zeytin yağını ekleyip karıştırın en son üzerine dilimlenmiş çilekleri, lor peynirini ve cevizi ekleyip yemeye hazır hale getirin. İsteğe göre limon ve sirke ilave edebilirsiniz.