Uzun süren kış, gribal enfeksiyonlar, şehir hayatı, stres gibi nedenlerle kış boyunca toksinleri biriktirdiniz ve yoruldunuz; şimdi ise bahar kapıda ve bunlardan arınmanın tam zamanı. Beslenmenizde gerçekleştireceğiniz birkaç farkla vücudunuzda detoks (toksinlerden arınma) etkisi yaratıp bahara arınmış, zinde bir şekilde girebilirsiniz - hatta bu vesile ile 1-2 kilo bile verebilirsiniz!  İşte izleyebileceğiniz altı adım:

1 - Yüksek protein içeren bir kahvaltı yapın
Kahvaltıyla güne başlamak metabolizmayı günün erken saatlerinden itibaren hızlandıran bir etkendir. Yüksek proteinli bir kahvaltı bu hızı daha da artırır ve bir yandan tokluk hissinin de daha uzun süre devam etmesini sağlar. Kahvaltılarda seçeceğiniz protein kaynağı da bir o kadar önemlidir ve bu yenilenme döneminde az yağlı peynir, yumurta süt ya da yoğurttan yararlanabilirsiniz. Sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünlerini ise tercih etmemelisiniz.

2 - Lif tüketimini artırın
Mevsim değişimiyle beraber iştah düzeyinde de değişmeler meydana gelir. Özellikle biraz kilo verme niyetindeyseniz açlıkla mücadele etmek sizi yorabilir. Öğünlerin lif içeriğini artırmanız bu mücadelede size yardımcı olacaktır. Lif içeriğini artırarak hem tokluk hissini artırmış hem de kan şekeri dengesini sağlamış olursunuz. Daha fazla lif tüketmek için:

Ekmeklerinizi beyaz ekmek yerine tam tahıllı ( tam buğday, çavdar) ekmekler ile değiştirin

Pirinç yerine bulguru, karabuğdayı ya da tam buğday makarnayı tercih edin

Meyveleri kabukları ile beraber yemeye çalışın

3 - Tatlı yerine meyve tercih edin
Kek ve kurabiye gibi pastane ürünleri yerine taze meyve yemek rafine şeker tüketiminizi azaltmanıza neden olurken  meyve tüketiminizin de artmasını sağlayacaktır. Tatlıyı meyvelerle değiştirmenin diğer bir olumlu etkisi ise ise mevsim değişimi ile düşen bağışıklığı kuvvetlendiren antioksidan vitaminlerini almanızı sağlamasıdır. Ancak meyve tüketimi ne kadar faydalı olsa da gereğinden fazla tüketmek kilo artışına neden olabilir. Meyvenin olumlu yanlarından kilo artışı yaşamadan faydalanmak için önerilen porsiyon miktarı kadınlar için 200-300 gram, erkekler içinse 300-400 gramdır.

4 -  Sebze tüketimini artırın
Sebzeler, enerji içeriği çok düşük olmasına karşın su içeriği ve lif oranı yoğun olan ve vitamin ve mineral içeriği ile organizmaya bir çok katkısı olan besinlerdir. Özellikle farklı renklerde sebzeleri seçmek alınan antioksidan çeşidinin artmasını sağlar. Günde 3-5 porsiyon arası sebze tüketilebilir (1 porsiyon 200 gram olmak kaydıyla) . Pişirme yöntemi olarak ise buharda haşlama veya zeytinyağlı pişirme yöntemlerini seçebilirsiniz.

5 - İşlenmiş ürünlerden uzak durun
Detoks sürecinde salam ve sucuk sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünlerinden uzak durmalı, et tüketiminde çoğunlukla balık tercih etmeli ve eti, tavuğu veya balığı buhar, fırın ya da ızgara yöntemlerinden biri ile pişirmelisiniz.

6 - Bağırsaklarınızı unutmayın
Sağlıklı bağırsaklar sağlıklı bir ömür ve mutlu bir hayat demektir. Bunun için yeterli su içmeli, lifli besinler tüketmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız. Bunların yanında düzenli probiyotik (yararlı bakteriler) alımı ile bağırsak florasını iyileştirerek hem bağırsak sağlığınızı koruyabilir hem de bağışıklık seviyenizi artırabilirsiniz.

Bahar detoksunu daha keyifli hale getirmek için ara öğünlerde tercih edebileceğiniz iki faydalı içecek:

***Yeşil Güç

 2 porsiyon

1 yeşil elma

1 limon

2 adet kereviz sapı

1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil

1 salatalık

1 avuç ıspanak

***Pancarlı Smoothie

2 porsiyon

200 ml kefir

2 yemek kaşığı yoğurt

1 adet haşlanmış ve soğutulmuş pancar

1 adet olgun muz (önceden doldurulmuş da olabilir)