Tatile gitmek kilo aldırır klişesi gerçek değil! Tatil beslenmenizi anlatacağımız püf noktalarına göre düzenlerseniz tatilinizden kilo almadan dönebilirsiniz.

Tüm yıl çalıştınız, yoruldunuz ve tatilin tadını çıkarmanın zamanı geldi. Ancak tatilde ipin ucunu kaçıracağınızdan ve bin bir zorlukla verdiğiniz kiloları geri almaktan endişe duyuyorsunuz. Bu endişeyi duymayın rahat olun; tatil öncesinde yapacağınız basit bir hazırlıkla ve beslenme farkındalığınızı artırarak tatilinizden kilo almadan dönebilirsiniz. Bunu başarmak için tatilde dikkat edeceğiniz şu püf noktalarından şaşmamanız yeterli.

Yurt Dışı Tatilleri

Yurt dışı tatilleri beslenme düzenlemelerinin göreceli olarak kolay olduğu tatillerdendir. Bu tatiller genellikle kültürel içerikli oldukları için uzun mesafeler ve saatler boyunca yürünür ve hareket miktarınız arttığı için kilo almanız otel tatiline göre daha zordur. Bu tatillerde dikkat etmeniz gereken en önemli handikap gittiğiniz yere özgü yemekler/tatlılardır. protein ağırlıklı ve sağlam bir kahvaltı bu tuzaklara kolayca düşmemenizi sağlayacaktır. Öğle yemeği olarak hafif bir sandviç yiyebilir ve akşam yemeğinde et, tavuk ya da balık ızgaralarından oluşan bir tabak tercih edebilirsiniz. Yerel tatlıyı ise ara öğünlere saklayın (tatlı çok ağırsa mutlaka paylaşılmalıdır) ancak bunu her tatil gününde tekrarlamayın; gittiğiniz yere özgü yiyeceği bir kez tatmanız yeterli aksi halde kilo alabilirsiniz.

Otel Tatilleri

Otel tatillerinin en zor yanı açık büfe nedeniyle çok fazla yiyecek seçeneği sunulması ve buna ters orantılı olan kısıtlı hareket planıdır. Bu tatillerde genellikle üç hatta her şey dahil otellerde beş öğün yapılır ve bu besin artışına rağmen hareket azaltılarak tesis içinde keyif yapılır. Genellikle kısa süreli olarak yapılan yüzme veya animasyon aktiviteleri sizi kilo almaktan korumayacaktır. Bu tatillerde beslenme dengesini sağlamak adına her öğünde proteine yer verilmeli, porsiyonlar kontrollü olarak oluşturulmalı ve neredeyse her öğünde sunulan bol şekerli ve şerbetli tatlılar yerine porsiyon kontrollü olarak taze meyve tercih edilmelidir. Otel tatillerinin bir diğer zor yanı plajda veya havuz başında ara öğünmüş gibi sunulan mısır/dondurma/simit vb. ekstra besinlerdir. Bu besinlerde aşırıya kaçmak bu tatillerin genel özelliği olan hareketsizlikle beraber kilo almaya davetiye çıkarmaktadır.

Örneğin sağlıklı bir otel tatili beslenme menüsü aşağıdaki gibi olabilir:

Sabah : Omlet/menemen

              Peynir

              Zeytin

              Çiğ sebze (domates-salatalık)

             1-2 dilim tam tahıllı ekmek

Öğle :  1-2 köfte kadar et

            5-8 kaşık sebze yemeği

             salata

             yoğurt/ayran

             1-2 dilim tam tahıllı ekmek ya da 3-6 kaşık makarna

Ara Öğün : taze meyve veya 2 küçük top dondurma

Akşam : Izgara balık/et

               Salata

               Tam tahıllı ekmek (kişinin ihtiyacına göre eklenebilir)

*gramajlar kişinin kilosu, yaşı, cinsiyeti gibi faktörlere göre değişir

Otel tatillerinde mutlaka günde 1-2 saat egzersiz yapılmalı ve hareket miktarı yüksek tutulmalıdır. Ne kadar dikkat etseniz de otel yemekleri ev yemekleri kadar hafif olmayacaktır ve bu yüzden aldığınız fazla kalorileri hareketle telafi etmelisiniz. Ayrıca bu tatillerde genellikle ücretsiz olarak sunulan meyve suyu ve gazlı meşrubatların alımında artış olmaktadır; bunlar fazla kilolara davetiye çıkarmanın yanında günlük olarak içmeniz gereken suyun da yerini tutmayacaktır. En az almanız gereken su miktarı vücut ağırlığınızın kilogramı başına 30 ml (bir bardak su yaklaşık 200 ml’dir) iken özellikle sıcak havalarda hareket ettiğinizde bu miktarı artırmanız gerekecektir. Yeterli su alımı tatilde kilonuzu korumanıza da yardımcı olacaktır.