Göz kapaklarımız bakışlarımızı, dolayısıyla dışarıya verdiğimiz izlenimi en çok etkileyen yüz bölümümüzdür. Yaş artışı ile birlikte alt ve üst göz kapaklarında oluşan kırışıklık, torbalanma, sarkma ve şişme gibi değişiklikler kişilerin üzgün, yorgun ve olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Daha ileri olgularda ise; bu durum sadece estetik sorunlara değil aynı zamanda özellikle üst göz kapaklarındadaki fazlalık nedeni ile yan görüş açısını daraltarak görmeyi zorlaştıracak fonksiyonel bozukluklara da yol açabilir.

Göz Kapaklarındaki Değişikliklerin Sebepleri Nelerdir?

Genetik faktörlere ek olarak; yaş, güneş ışınları, sigara, alkol, uyku düzensizlikleri, sık ağlama ve antidepresan türevi ilaçların uzun süreli kullanımı gibi çevresel faktörlerin etkisi ile göz kapağı cildi ve ciltaltı kas tabakası elastikiyetini kaybeder, gevşer ve yerçekimi etkisi ile düşmeye ve sarkmaya başlar. Daha derin planda olan ve normalde göz kapaklarına dolgun ve canlı bir görünüm katan yağ yastıkçıkları da öne doğru fıtıklaşmaya başlar. Sıraladığım çeşitli sebeplere bağlı gelişen göz kapaklarındaki deformasyon nedeni ile hastalarımıza genellikle 30'lu yaşlardan sonra göz kapağı estetiği ameliyatlarını öneriyoruz.

Göz Kapağı Estetiği - Blefaroplasti Ameliyatı

Operasyon genellikle lokal anestezi (sadece gözlerin çevresindeki alan uyuşturularak) veya sedasyon (sakinleştirici ilaç uygulanarak) ile yapılır. Ameliyat süresi ortalama 1 saat olup; hasta aynı gün taburcu edilir. Uygulanacak ameliyat tekniği genellikle standart değildir, mevcut soruna ve cerrahın tercihine göre farklı teknikler kullanılabilir ancak genellikle yapılacak kesi; göz açıkken üst göz kapağında oluşan doğal kıvrıma denk gelecek şekilde planlanır. Alt gözkapağında ise kesi, kirpiklerin 1-2 mm aşağısından geçecek şekilde ve yine cildin doğal kıvrımı üzerine gelecek şekilde yapılır. Ameliyattan bir kaç hafta sonra ise yüz ifadesi daha canlı ve genç bir görünüm kazanır.

Ameliyat Sonrası

Dikişler 1 hafta içerisinde genellikle alınır. Bir hafta sonra hasta işine dönebilir ancak göz kapaklarındaki minimal ödemin tamamen gerilemesi 3-4 haftayı bulabilir. İlk haftalar pembe renkli olan ameliyat izleri makyajla gizlenebilir. Acıbadem Göktürk Tıp Merkezinde tam zamanlı göz hastalıkları uzmanın olarak çalışan Op . Dr. Dilek ABUL, bahsettiği yöntemlerle gereken olgulara bu ameliyatları yaptığını ve yüz güldürücü sonuçlar aldığını bildirmektedir.

Op. Dr. Dilek Abul
Göz Hastlıkları Uzmanı - Göktürk Acıbadem Tıp Merkezi
Adres:
Göktürk Merkez Mah. Belediye Cad. Açelya Sokak No:1/A Göktürk - İSTANBUL
Tel: 0212 322 56 60
E-mail: [email protected]
instagram : www.instagram.com/opdrdilekabul