Op. Dr. Dilek Abul - Biyografi

1983 yılında Karabük ilinde 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Dr. Dilek Abul'un çocukluğu ve büyüme dönemi mavi denizin ve yeşilin buluştuğu Kdz. Ereğili'de geçmiştir. 10 yıllık evli ve 2 erkek çocuk annesidir. Kendisi gibi doktor olan eşi Dr. Kadir Abul; Acıbadem kurumunda çalışan Ortopedi ve travmatoloji uzmanlarındandır. Eşi ile üniversite 2. sınıfta müzik kulübünün gitar kursunda tanışmış olup, mezuniyetin hemen sonrasında girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavını başarı ile geçip Göz Hastalıkları Uzmanı olma hakkını kazandığı yıl evlenmiştir. Büyük oğlu Doruk 6 yaşında olup; küçük oğlu Bora ise henüz 4 yaşındadır.

İlk öğrenimini tamamladıktan sonra ilkokul öğretmeninin teşviği ile girmiş olduğu sınavla orta ve lise öğrenimini Kdz Ereğli Anadolu Lisesi’nde yapma hakkını kazanmış olup; başarılı mesleki kariyerini bu okulun öğrencilerine sunduğu imkanlara ve o okulun verdiği vizyona borçlu olduğunu düşünüyor. Üniversite sınavı sonucuna göre; ailesinin özellikle de amcasının yönlendirmesi ile tercihlerine sadece tıp fakültelerini yazmış; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. 2007 yılında tıp fakültesinden mezuniyeti sonrası; Göz Hastalıkları İhtisasını, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4 yılda tamamlamıştır. İhtisas eğitimi boyunca genel oftalmoloji pratiğinde yapılan çocuk ve erişkin göz muayenesi, tedavisi ve tanı testlerinin yanı sıra katarakt cerrahisi, oküloplastik cerrahi, kontakt lens alanlarına ilgi göstermiştir. Uzmanlık tezini medikal retina hastalıklarından diabetik maküla ödemi üzerine yazmıştır. Aynı yıl girdiği Avrupa ülkelerinde geçerli İnternational Council of Opthalmology sınavlarını geçmiş ve sertifikalarını almıştır. Şırnak'ın Cizre ilçesinde mecburi hizmet görevini tamamladıktan sonra; Bursa İnegöl Devlet hastanesinde ve sonrasında Yalova'da özel bir hastanede görev yapmıştır. 2017 yılının başından beri eşinin akademik kariyeri hedefi nedeni ile tekrar İstanbul'a dönen Dr. Dilek Abul; Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi’nde tam zamanılı göz hastalıkları uzmanı olarak hizmet vermektedir.

Kendisi de Göktürk'te yaşayan Dr. Dilek Abul; Göktürk'ün özellikle çocuk ve genç popülasyonu nedeniyle özel bir yer olduğunu ve bu konuda çocuklarla arası iyi olan genç anne olarak günlük poliklinik pratiğinin kendisi ve hastaları tabii ki de anneleri için keyifli geçtiğini düşünüyor.

Hayatın çok hızlı akıp geçmesi ve sürekli planlar yapmak yerine anı yaşamanın keyfine varmaya çalışmanın önemini belirterek hala çocuklarının en çok anne ilgisine ihtiyaç duydukları yılları yaşadığını; bu nedenle olabildiğince boş vakitlerini onlarla birlikte yapabileceği aktivitelerle doldurmaya çalıştığını söylüyor. Yoğun iş temposu ve ailesine ayırdığı zamanlardan kendine ait zamanlar yaratmaya da özen gösteren Dr Dilek Abul'un hobilerinin başında kişisel gelişime katkıda bulunurken iyi vakit geçirmesini sağlayan türde kitaplar okumayı, bisiklete binmek, hızlı tempoda doğa yürüyüşü yapmak, snowboard yapmak, eşinin akustik gitar çalışına şarkı söyleyerek eşlik etmek geliyor...

Op. Dr. Dilek Abul 

Göktürk Acıbadem Tıp Merkezi

Göz Hastalıkları Uzmanı

dilek.abul@acibadem.com.tr

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Yelda Artun
Yelda Artun - 6 ay Önce

Göktürkte sizi önermediğim yakınım kalmadı. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Çocuğum derslerinde çok daha başarılı. Nasıl da farkedemedik. Bir tanesiniz doktorum!