Yeni Yasama Yılı, Meclis bugün açılıyor

Yeni Yasama Yılı, Meclis bugün açılıyor

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 2. Yasama Yılı için bugün toplanacak.

Siyaset 01.10.2018, 09:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama yılı açılışında milletvekillerine hitap edecek. Cumhurbaşkanlığı tezkereleri Genel Kurul’da görüşülecek.

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 2. Yasama Yılı için bugün toplanacak. Meclisin yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla ilk tören, saat 13.00’te TBMM Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilecek. Genel Kurul, saat 14.00’de TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak. Yıldırım, sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Genel Kurula davet edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama yılı açış konuşmasını yapacak. Cezaevinden bir süre önce tahliye edilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun da Genel Kurul’da yemin etmesi bekleniyor.

KOMİSYONLARA SEÇİM

Meclis’in yasama yılı açılış programı kapsamında bu yıl resepsiyon verilmeyecek. TBMM’de yarın ise siyasi partilerin grup toplantıları gerçekleştirilecek. Aynı gün Genel Kurul’da gündem dışı konuşmalar ile komisyonlara seçim işleri yapılacak. TBMM Genel Kurulu’nda 3 Ekim Çarşamba ile 4 Ekim Perşembe günleri, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile BM’nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği hareket ve misyonlara katılımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülecek. Türkiye Kalkınma Bankası’nın yeniden yapılandırılmasını öngören Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi, bu hafta Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Siste- mi’ne geçişle birlikte, Anayasa gereği zorunlu teknik değişiklikler yapılması gereken TBMM İçtüzüğü de bu haftanın yoğun gündem maddelerinden birisini oluşturacak.

İÇTÜZÜK DE GÜNDEMDE

Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın, siyasi parti grup başkanvekilleri, TBMM başkanvekilleri ve idare amirleri ile yaptığı toplantıda, TBMM Başkanlığı’nın İçtüzük konusunda gerçekleştireceği çalışmayı gruplara göndermesi, hazırlanan teklifin beş partinin de mutabık kalacağı şekilde ortak imzayla TBMM Başkanlığı’na sunulması benimsenmişti. 

Kaynak: New Göktürk Dergisi
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@