Oral seks yapan erkeklerde ağız ve gırtlak kanseri riski artıyor

5'ten fazla seks partneri olan ve sigara içen erkeklerde insan siğil virüsü adı verilen human papilloma virusü HPV'nin bulaşma riskinin çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Oral seks yapan erkeklerde ağız ve gırtlak kanseri riski artıyor

Yapılan yeni bir araştırma sayesinde, partnerleri ile oral seks deneyen erkeklerin nadir görülen bir tür ağız ve gırtlak kanserine yakalanma riskinin arttığı sonucuna ulaşıldı.

5 ve daha fazla seks partneri bulunan ve ayrıca sigara da içen kişilerin ise HPV (human papilloma virus) kapma riskinin arttığı belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü, 16 ve 18 olarak bilinen iki HPV enfeksiyonunun boyun kanseri ve prekanseröz boyun lezyonlarına sebep olduğunu belirtiyor.

Fakat bilim insanları her bin erkekten yalnızca 7'sinde HPV ile bağlantılı ağız ve gırtlak kanseri vakası görülebileceğini söylüyor.

Bu risk, sigara içmeyen ve hayatı boyunca 5'ten az seks partneri olan kadınlarda azalıyor.

2013 yılında dil kanseri teşhisi konulan film yıldızı Michael Douglas'ın da bu hastalığa HPV sebebiyle yakalandığı düşünülüyor.

Birçok türü bulunan HPV enfeksiyonunun yalnızca 12'si kansere sebep oluyor.

HPV 16 ve HPV 18 genellikle boyun kanserini tetiklerken HPV16 daha çok gırtlak kanserine sebep oluyor.

Bu tür, genellikle oral seks sebebiyle ağız ve boğaza yayılıyor ve ağız ve gırtlak kanserinin yüzde 70'inden sorumlu tutuluyor.

Virüs, vücuda bulaştıktan sonra gırtlağın arkasında, dilin üstünde ya da bademcikte yer ediniyor.

ABD'li bilim insanlarınca yapılan araştırmalar, 2020 yılı itibari ile ağız ve gırtlak kanseri vakalarının boyun kanseri vakalarını geçeceğini gösteriyor.

İnternet Medyası

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan bobur
hakan bobur - 5 ay Önce

Allah rahmet eylesin

SIRADAKİ HABER