ORSAF ORGANİK

Firma Kodu #263
Sektör MARKET & ŞARKÜTERİ
Adres Seyrantepe Mah. Çınarlı Sok. N:13 Kağıthane
URL http://www.orsaforganik.com/
Şehir/Eyalet Ucar
Eklenme Tarihi 06.03.2023

 SİZİ KISACA TANIYABİLİRMİYİZ ?
Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü' nü bitirdim ve özel bir şirketler grubunda çalışmaya başladım. 29 yıllık çalışma hayatımın büyük bölümü, finans yöneticiliği ile geçti. 
Kendime ve aileme daha fazla zaman ayırabilmek için Ekim 2011 de aktif çalışma hayatından çekilmeye karar verdim. 
Yaşam boyu hep yapmak isteyip de zaman yetersizliğinden bir türlü imkan bulamadığım hayallerimi gerçekleştirme , hobilerime vakit ayırma ve sosyal sorumluluk projelerine katılma zamanı nihayet gelmişti…

Safiye Gülek - Orsaf OrganikORSAF ORGANİK İN KURULUŞ HİKAYESİNİ ANLATIRMISINIZ ?
Sağlıklı beslenme ve doğal ürünler benim için hep önemli olmuştur.
Her zaman sağlıklı ve doğal beslenmeye önem verdim; yediklerime ve pişirdiklerime hep dikkat ettim. 
Son zamanlarda tarım kimyasalları ve genetiği değiştirilmiş organizmalı (GDO) gıdaların , kanserin yaygınlaşmasında çok önemli bir faktör olduğu uzmanlarca ifade edilmektedir.Uzmanlar ,sağlıklı besinler yiyip içenlerde kanserin en az üçte bir oranında azalabileceğini bildiriyorlar.;
Yaptığım araştırmalar ve katılmış olduğum seminerlerde çocuk idrarlarında bile pestisid (haşere öldürücü ) kalıntılarının arttığını üzülerek öğrendim. Yanlış ve doğal olmayan besinlerle beslenme sonucunda sadece kanser riski değil enfeksiyonların , alerjik hastalıkların , şeker hastalıklarının , obezitenin hızla arttığını ve çocuklarda erken gelişim gibi sağlık problemlerinin çoğaldığını uzmanlar belirtmektedir..
Ben babamı kanserden kaybettim. Her ailede bu hastalıktan dolayı kayıplar var. Maalesef her geçen gün çevremizde hastalığın artışını görebiliyoruz.
Özellikle kanser hastalıklarındaki artış, organik beslenmeye olan ilgiyi arttırıyor. 
Ancak "organik ürün" e ulaşmak, pek kolay olmuyor. Ayrıca ulaşsak da, "organik" adı altında satılan ürünlerin, gerçekte organik olup olmadıklarını bilemiyoruz.
Arkadaşımın Lüleburgaz' daki "Sarımsaklı Çiftliği"nde, geniş bir alan üzerinde organik tarım yapılıyor Çiftliğe gittiğimde yetiştirilen organik ürünleri gördüm. Bu ürünlerden herkesin faydalanmasını nasıl sağlarız diye düşündüm ve bir sorumluluk bilinciyle de, böyle bir girişimde bulunmaya karar verdim. Daha sonra da artan talebe bağlı olarak Silivri,Serik ve Kuşadası nda organik üretim yapan çiftlikler ve organik kuru gıda üreticileri ile anlaşma yaptım.Portföyümdeki her ürünün sertifikaya bağlı olması ve aracısız çalışmak benim için önemlidir..

ORGANİK TARIM NEDİR ?
Organik tarım, ekolojik tarım, biyolojik tarım sözcüklerinin hepsi aynı şeyi ifade etmektedir.
Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. 
Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır.
Organik tarımda toprak ve su kaynakları, kendisini bir sonraki üretim süreci için yenilemektedir.Kaynakları tükeniş pahasına aşırı derecede kullanımının önüne geçen ve yüksek kaliteyi hedefleyen bir tarım sistemidir.NEDEN ORGANİK ÜRÜNLERLE BESLENMELİYİZ ?
Sağlıklıdır, Doğaldır, Katkısızdır. 
Organik ürünler sağlık risklerini azaltır.Organik ürünler,suni gübre ve toksit maddeler kullanılmadan üretiliyor.Pek çok bilimsel araştırma tarımsal üretimde kullanılan kimyasal ilaçların sağlığa olumsuz etkilerini ortaya konmuştur. En savunmasız olanlar özellikle çocuklar, yaşlılar , hastalar ve tarımda çalışan işçiler bu olumsuzluklardan en fazla etkilenenlerdir..Organik ürünler, sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürünlerdir.

Lezzetlidir 
İyi korunmuş toprağın ve iyi tohumun sağlıklı ve güçlü ürünler verdiği ve lezzetlerinin daha iyi olduğu bilinmektedir.Organik yiyecekler, doğanın verdiği gerçek lezzetlerdir. Çocukken dalından koparıp yediğimiz elmanın ,mis kokulu domateslerin annelerimizin kendi eliyle yaptığı mis kokulu çilek reçellerinin lezzetini organik ürünlerde bulabiliriz.

Güvenilirdir
Organik olarak etiketlenen ürünlerin sertifikalandırılmaları kanun ve yönetmeliklerle zorunlu kılınmıştır.Bu ürünlerin, üretim sistemleri bağımsız kontrol ve sertifikasyon firmaları tarafından desteklenmektedir.

Toprağı yeniler

Organik tarımda toprak yapısı, sağlığı ve verimliliğini korur.Bir avuç toprak , içinde barındırdığı binlerce mikroorganizma ile birlikte bitkilerin su besin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.Kimyasallar yerine doğal maddelerle toprak verimliliği arttırılır.

Hayvanlara zarar vermez
Organik üretimde belli kurallara göre hayvansal ürünler üretilir. Yetişen hayvanlar doğal ortamlarda doğal beslenirler.

Yer altı sularını kirletmez
Tüm canlılar için vazgeçilmez olan su kaynaklarını korur.Kimyasal gübreler, tuz oldukları için toprağın tuzlanmasına sebep olmaktadır..Organik tarımda kimyasal ilaçlar yasak olduğundan , kimyasal ilaçların su kaynaklarına karışmasını önleyerek su miktar ve kalitesi korunur.

Çevre ve doğa dostudur
Organik tarım, tarımsal üretimde yanlış uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi korumayı amaçlayan alternatif bir üretim yöntemidir Bu yöntemde sentetik gübre, ilaç, kimyasal madde kullanılmamaktadır.

Üretici ve tarımsal işletmelerde çalışan insanların sağlığı korunur
Organik ürün alarak, organik tarımı destekleyip, çocuklarımızın ve ailemizin sağlığını korurken tarım üretiminde çalışan işçilerimizin de sağlığını korumuş oluruz.,Organik üretim yapan çiftçiler, kimyasal kullanmayarak kendi sağlıklari ve topraklarini koruduklari gibi aldıkları sertifikayla ürünlerine ek bir değer katarlar.

ORGANİK ÜRETİM HANGİ TOHUMLARLA VE HANGİ KOŞULLARLA YAPILIYOR ?
Organik ürünler , üretirken öncelikle organik sertifikalı tohumlar seçilir..Organik sertifikalı olmayan ürünlerde ise ilaçsız ve yerel tohumları kullanılır..Üretimin her aşaması sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenmiş olup , gönderdiğimiz her ürün sertifikalıdır.Ayrıca sebze ve meyveleri mevsimine göre olmasına özen gösteriyoruz.

NEDEN SEBZE VE MEYVELERİ MEVSİMİNDE TÜKETMELİYİZ ?
Günümüzde tarım ve teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde, hemen her mevsimde, bütün sebze ve meyveleri bulabilme imkanımız var. Ancak, mevsimi dışında bulduğumuz meyve ve sebzeler; seralarda ve yapay koşullarda, büyüyüp ,böceklerden korunmaları için hormon ve tarım ilaçları kullanılarak yetiştiriliyorlar. Çabuk bozulmasın, raftaki ömrü uzun olsun diye erkenden toplanıp ambalajlanıyorlar; vitaminleri ve mineralleri de eksilebiliyor. Bu ürünleri yerken, içerdikleri hormon, nitritli gübreler ve zehirli böceklere karşı kullanılan kimyasalları temizlemek çok da mümkün olmuyor. Böylelikle, bu tür yiyecekleri yerken, vücudumuza kanserojen maddeleri almış oluyoruz. 

ALDIĞIMIZ ÜRÜNÜN GERÇEKTEN ORGANİK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ ?
Organik ürünlerin tadı ve lezzeti zaten farklıdır.Çocukluğumuzdaki tatları buluruz.Ayrıca organik ürünler sertifikalıdır.Organik ürün alırken , *** satın alınan yerden mutlaka sertifikası istenmelidir. .Satın aldığımız , ailemize çocuklarımıza yedirip , içirdiğimiz , kullandığımız ürünleri sorgulamamız tüketicinin en doğal hakkıdır.

ÜRÜN ÇEŞİTLERİNİZ NELERDİR ?
- Mevsimine uygun taze sebze ve meyveler,
- Baklagil ve kuru gıdalar,
- Kuru meyve ,yemiş ve pekmezler
- Salça, sirke
- Zeytin ve yağlar
- Aromatik bitkiler, çaylar ve baharatlar 
- Doğal % 100 zeytinyağı sabunu
- Ürün çeşidini gelen talebe göre arttırıyoruz. Her ürünümüzün tarafsız ve güvenilir sertifikasyon kuruluşunun belgesine bağlı olması bizim için şarttır.

ORGANİK ÜRÜNLERİN PAHALIMI DIR ?

Organik tarımda, hormonlar ve kimyasallar kullanılmadığı için rekolteler konvensiyonel tarımdan daha düşüktür. Bu işe gönül vermiş kişiler olarak ürünlerimizi, olanaklar dahilinde ‘ucuzluk ilkesi’ni dikkate alarak fiyatlandırdık. Amacımız , özellikle anne adayları, çocuklar ve hastalarımız icin erişilebilecek en uygun fiyatlarla organik ürünleri sizlere ulaştırabilmeyi sağlamak. Organik ürün bir tercih meselesidir. Hastalanmamız durumunda ödeyeceğimiz sağlık bedellerini de öngördüğümüzde, organik ürünle beslenmek lezzetli olduğu kadar ekonomiktir. 
Organik yaşam aslında sadece yeme ve içme ile sınırlı değildir. Kendisine, çevresine ve doğaya değer veren ,doğal ve kültürel değerleri koruyup gelecek nesillere bırakmayı hedefleyen bir yaşam felsefesidir.
Doğal tarıma girişin gurusu Masanobu Fukuoka nın Doğa nın verimliliği hayal gücümüzün ulaşabileceğinin ötesindedir. deyişini her zaman çok anlamlı buldum.Topraklarımız, yerel ve eski tohumlarımız çok kıymetli.Bu topraklar hepimizi doyurur, yeter ki kaynaklarımızı doğru ve ilkeli kullanıp, yanlış kullanma ile kaynaklarımızı tüketip, sömürmeyelim..

İLERİYE DÖNÜK PROJELERİNİZ NELERDİR ?
Bu işe inanan ve gönül vermiş bir kişi olarak hedefim, organik ürünleri mümkün olduğu kadar uygun fiyatlarla mümkün olduğu kadar fazla kişiye ulaştırabilmektir Özellikle çocuklar ve hastalara ulaşmak istiyorum.Hayalim ;okul, kreş ve sağlık merkezlerine yönelik maliyetine bir çeşit sosyal sorumluluk projesi gibi gördüğüm bir projeyi başlatabilmek.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR ?
Ürünlerimizin dalından koparıldığında bekletmeden , tazeliğini koruyarak gönderilmesi bizim için önemlidir.Ürünlerimizi soğutucuya koymadan sevk ediyoruz.Gelen siparişe göre tarladan ürünler hasat edilmektedir.Hasat durumu web sitesinde haberler bölümünde bildirilmektedir.Ayrıca Kargo firması ile de malların hızlı bir şekilde gönderilmesi için anlaşılmıştır.Genelde ,Salı ve Cuma olmak üzere haftada 2 kere sevkiyat yapılmaktadır.Pazar akşamına kadar alınan siparişler Salı günü , Salı akşamına kadar alınan siparişlerde Cuma günü kargoya verilir.Sevkiyat la ilgili hasata bağlı değişim olacaksa mail ile bilgilendirme yapılır.Sitemize girip üye olan müşterilerimiz , web sitemizden üzerinden sipariş verebildiği gibi dilerlerse haftalık olarak kendilerine yollanan mail ile de sipariş verebilmektedirler.. 
Siparişlerde kargo bedeli alınmaksızın ürünlerimiz kargo ile diledikleri adrese kapı teslimi gönderilir.
Herkese sağlıklı günler dilerim. 

ADRES Seyrantepe Mah. Çınarlı Sok. N:13 Kağıthane / İSTANBUL 

Sipariş ve Destek Hattı: 0 532 567 25 02 


www.orsaforganik.com 

[email protected]

Bunlar da ilginizi çekebilir