Amerika kıtasını etkisi altına almaya başlayan Beryl KasırgaKarayip Denizi ve Meksika Körfezi'ni geçtikten sonra Teksas kıyılarına inerek şiddetli yağışlara ve yaşamı tehdit eden fırtına dalgasına neden oldu.

Meksika Körfezi'ndeki kasırga petrol piyasasını korkuttu. Beryl Kasırgası yakın zamanda rotasını değiştirdi ve Teksas'a doğru ilerlemeye başladı. Bu durum bölgedeki açık deniz petrol ve gaz üretimini riske atarken, fırtına karaya ulaştığında rafineri altyapısı üzerinde yaratabileceği potansiyel etki de endişe yaratıyor.

ÜRETİMİ ETKİLEYEBİLİR

Öte yandan piyasa oyuncuları Karayipler'i etkisi altına alan Beryl Kasırgası'nın petrol arzını etkilerini yakından takip ediyor. Kasırga'dan dolayı ABD'de bazı limanların kapatılabileceği endişesi fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Limanların kapanması, ham ve sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatını, rafinerilere petrol sevkiyatını ve bu tesislerden motor yakıtı teslimatını geçici olarak durdurabilir. 

ING Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson  ve Emtia Stratejisti Ewa Manthey tarafından kaleme alınan bilgilendirme notunda, "Teksas'taki rafineri faaliyetlerinde yaşanacak herhangi bir anlamlı aksaklık muhtemelen işlenmiş ürün fiyatlarındaki düşüşü destekleyecektir. Uzun süreli rafineri kesintileri ham petrol için düşüş, rafine ürünler için ise yükseliş anlamına gelecektir" dedi.

PETROLDE SON DURUM

Bu gelişmelerin etkisiyle haftaya düşüşle başlayan petrol fiyatları, nisandan bu yana en yüksek seviyesinde seyrediyor. Fiyatların artışında, yaz sezonunda artan seyahatlerin küresel talebi de yükseltmeye devam edeceği beklentisi etkili oluyor.

Cuma günü 87,95 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,54 dolar seviyesinde tamamlamıştı. Brent petrolün varil fiyatı, saat 13.00 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,43 azalarak 86,17 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 82,66 dolardan alıcı buldu.

Editör: Irem Su Uyumaz