banner318

Tofaş, 16 yıl sonra Egea ile tekrar otomobil üreticisi oluyor

Açılımı ‘Türkiye Otomobil Fabrikaları Ananonim Şirketi’ olmasına rağmen ‘Kuş Serisi’nin üretiminin sona ermesinin ardından 16 yıldır ağırlıklı olarak hafif ticari araç üretimi yapan Tofaş, ‘Egea Ailesi’ ile yeniden ismi gibi otomobil üreticisi oluyor. Bursa’da üretimin önce 50’si sonra 60-65 otomobil olacak.

Tofaş, 16 yıl sonra Egea ile tekrar otomobil üreticisi oluyor
banner315

İtalyan Fiat ve Koç Holding tarafından 1968 yılında kurulan ve açılımı ‘Türk OtomobilFabrikaları Anonim Şirketi’ olan Tofaş, 16 yıl aradan sonra yeniden ismi gibi otomobilüretici kimliğine dönüyor. 2000’li yılların başında ‘Kuş Serisi’nin üretimini sonlandırdıktan sonra ekonomik krize bağlı olarak Doblo ile hafif ticari araç sınıfınındaki ağırlığını artıran Tofaş, 2016 yılında 1 milyar dolar yatırım yaptığı Egea (Ege) Ailesi ile yeniden otomobilci oluyor. Geçtiğimiz yıla kadar Bursa fabrikasında yüzde 70 hafif ticari araç yüzde 30 otomobil üreten Tofaş, 2016 yılında otomobil üretimini önce yüzde 50’ye, kısa süre içinde de yüzde 60-65’a çıkarmayı hedefledi.DOBLO İLE YENİ SINIF
Tofaş, uzun yıllar kendisini sırtlayan modeller olarak bilinen ‘Kuş Serisi’nin üretimini bitirmesinin ardından 2000 yılında Doblo ile hafif ticari araç sınıfını yaratarak üretimde ağırlığı bu modele vermişti. İtalyan Fiat’ı da 2000’li yılların başında içinde bulunduğu mali krizden çıkartan model olarak bilenen Doblo ile ihracata yönelen Tofaş, bu sayede içerdeki ekonomik krizin etkilerinden de kurtulmuştu. Daha sonra Fiat-Peugeot ve Citroen için Minicargo (Fiorino- Bipper- Nemo) projesinin geliştirip üretmeye başlayan Tofaş, 2016 yılına kadar üretimde ağırlığı hafif ticari araç sınıfında yer alan bu modellere vermişti. Bu modellerle Türk otomotiv sanayi hafif ticari araç üretiminde Avrupa üssü olup, iç pazarda vergisel anlamda da önemli destek görmüştü. Bu süre zarfında Tofaş’ta otomobil olarak üretimde öne çıkan tek model ise Linea olmuştu.

İKİNCİ FABRİKA YOLDA
Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Egea Ailesi’nin ikinci üyesi olan ‘Egea Hatchback’ın Bodrum’da gerçekleşen tanıtımında yaptığı açıklamada Bursa’da bir dönüşümün yaşandığını açıkça ortaya koydu. Egea ile katma değeri yüksek üst segment otomobillere geçtiklerini söyleyen Eroldu, “Tofaş altın çağını yaşıyor. Yeniden ağırlıklı olarak otomobil üretmeye başlıyoruz. Bayilerimiz 16 yıl içinde otomobil satmayı biraz unutmuş. Şimdi kaslarını güçlendirmek lazım” dedi. 2016 yılı sonunda 390-400 bin adetlik tam kapasiteye tarihlerinde ilk kez ulaşacaklarını da söyleyen Eroldu, “Ama hafif ticari araç üretimini 200 bin adedin altına düşürmeyeceğiz. Dolasıyıyla otomobilde üretimin yüzde 60’ına hatta 70’ine ulaşmak için ek kapasite gerekecek. Bunun için bir kaç farklı planımız var. Talebin devamına bağlı bunları devreye sokacağız” dedi. Eroldu’nun bu açıklaması çok yakın zamanda Tofaş’ın ikinci bir fabrika yatırımını devreye sokacağını net olarak ortaya koydu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER