Hayatımızın içinde olan teknoloji sayesinde sporun hem beden hem de ruh sağlığımız için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu biliyoruz. Fakat bugün ne yazık ki halen büyük bir çoğunluğumuz sporu doğru bir şekilde yapabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz şeylerin bilince değiliz. Bu durum da bilinçsiz spor yapmamızla başlayıp sporumuzdan sonuç alamama veya çeşitli sakatlıklarla spor hayatımızın tamamen son bulmasına kadar gidebilecek acı dolu bir süreç meydana getirebilir.

Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamanız için bugünkü yazımızda beden ve ruh sağlığınızı yakından ilgilendirecek spor aktivitelerini yapmaya başlamadan önce mutlaka bilmeniz gereken önemli şeyleri maddeler halinde sıraladık.

Motivasyonunuzu Canlı Tutun

Çoğu kişinin spor yaparken istediği verimi alamamasının sorunu motivasyon kaybıdır. Hayatta başarılı olabilmenin en büyük anahtarlarından biri olan motivasyon , spor alanında da çok büyük önem taşır. Spora başlamadan önce kendinize mutlaka bir hedef koyun ve size örnek olan kişilerin görüntülerini ya da size motivasyon veren sözler ve alıntıları günlük hayatta karşınıza çıkacak şekilde yerlere yerleştirin. Örneğin; telefonunuzun arka kabına ya da spor salonunda kullandığınız dolabın içerisine size hedefinizi hatırlatacak kişi ve mottoları yerleştirerek aklınızın ödüllerde değil hedeflerde kalmasını sağlayın. Başarı bir gün değil her gün kazandığınızdır unutmayın ve hedeflerinizi rutin bir şekilde hatırlayarak onlara adım adım daha çok yaklaşın. Beğendiğiniz sporcu sütyenini alarak sportif görünümünüzü yenileyebilirsiniz. Kıyafetlerin yaratacağı motivasyona inanamazsınız.

Su İçmeyi Aksatmayın

Spor yapmaktaki amacınız ister kilo vermek ya da kilo almak isterseniz definasyona girmek veya başka sebepler olsun , ne olursa olsun su içmeyi aksatmadan spora başlayın. Özellikle spor öncesi , spor sırası ve spor sonrasında kısaca hayatın her alanında su içmemiz bizim için büyük önem taşımakta çünkü vücudumuz bilhassa spor yaparken yağ ile birlikte su da kaybedebilir ve vücudumuzda yaşanabilecek olası bir su kaybı ileride karşımıza çok ciddi sağlık sorunlarıyla çıkabilir. Su içmeyi sevmiyorum diyenlerdenseniz suyun bir istek değil ihtiyaç olduğunu hatırlatmak isteriz. Suya ön yargılı olmak yerine , bu gibi önemli bir konuda nasıl çözüm yolları üretilebilir diye düşünmek gerek. Mesela su içimini arttırmak ve ilgi çekici hale getirebilmek için suyunuzun içine çubuk tarçın, limon ve hangi kuru meyveyi seviyorsanız onu atarak günlük su içiminizi arttırmaya yönelik bir adım atabilirsiniz. Ufak adımlar büyük sonuçlar demektir.

Beslenmeyi bir Kenara Atmayın

Spor yaparken çoğu kişide görülen hatalardan belki de ön önemlisi beslenmeyi bir kenara atmaktır. Nasılsa yarın spora gidicem, şu çikolatayı da yiyeyim yarın şu kadar koşar şu kadar kardiyo yaparım gibi söylemlerle bir kenara atılan dengesiz beslenme şekli yaptığımız spordan aldığımız verimi de aynı doğrultuda etkileyecektir. Özellikle kilo verme amacıyla spor yapanların, vücutta kilo kaybının sağlıklı bir şekilde sağlanması için % 60 gibi önemli kısmın beslenme, % 40 lık kısmının spor olduğunun bilincinde olarak spora başlamalarında fayda var.

Doğru Kıyafet ve Ayakkabı Seçimi Hayat Kurtarır

Spor yaparken yediklerimiz ve içtiklerimiz kadar üzerimize giydiklerimiz ve ayağımıza giydiklerimizin de büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Spor sırasında vücudu sıkmayacak, nefes aldıran, hafif kıyafetler giymeyi tercih etmeliyiz. Spor yaparken özellikle kadınların kan dolaşımını engellememesi açısından sporcu sütyeni giymesinin kadınlar için hayati önem taşıdığını biliyor muydunuz? Bunun sebebi sıradan bir sütyenin spor sırasında sadece hareketi kısıtlayıp can yakması değil, aynı zamanda hali hazırda hızlanmış kan dolaşımının vücudun tamamında dolaşabilmesine engel teşkil ediyor olmasıdır, bu da ileride çok büyük sağlık sorunları doğuracaktır. Yalnızca üst vücudumuz değil alt vücut ve ayaklarımız da vücudumuzun önemli bir parçası olduğu için spor sırasında en az üst vücudumuz kadar rahat olmalıdırlar, bu rahatlığı sağlayabilmek için gerekli olan şey ise hepimizin tahmin edebileceği üzere ayak yapımıza uygun olan rahat bir spor ayakkabı tercih etmektir. Bir zamanlar şıklık ve rahatlık arasında bir seçim yapmak zorunda kalmış olabiliriz fakat bugün gelişmiş teknolojinin de etkisiyle Bebekler için spor ayakkabısından tutun kadın spor ayakkabı ve dağ yürüyüşü için bile özel üretilmiş çok sayıda ayakkabı çeşitlerine sayısız tasarımlarla sahip olabiliriz.