Oy kullanırken bunlara dikkat edin

Seçimlere saatler kaldı. Oy kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Türkiye 24 Haziran'da tarihinin en önemli seçimlerine gidecek. Seçmenler pazar günü sandığa giderek oylarını kullanacak. Bu seçimle birlikte Türkiye yeni yönetim sistemine de geçmiş olacak. 24 Haziran seçimleri için oy kullanacak seçmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İşte o hususlar.

Oy kullanırken bunlara dikkat edin
banner326

OY VERME SAATLERİ: 08:00 - 17:00

Saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerin biriyle oy kullanabilecek.

Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak, seçmenler hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nın internet sitesinden de öğrenebilecek.

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanacak.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmeyecek.

Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak. Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmenin listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

Seçmen, kapalı oy verme yerinden dışarı çıkmadıkça, hiç kimse oraya giremez.Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Pusulada tercihe edilen alanın dışına taşırmamak suretiyle 'EVET' ve 'TERCİH' mührü basılması gerekecek.

Oy pusulasına, 'TERCİH' veya 'EVET' mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.

Sandık, bu iş ve işlemler tamamlandıktan sonra, oy verme yerinde hazır bulunanların gözü önünde, sandık kurulu başkanı tarafından açılacak.

Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayımı ve dökümü yapılacak

İnternet Medyası

banner320
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327