Bakan Özhaseki: FETÖ'nün 12 milyar liralık mal varlığına el kondu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "FETÖ'ye ait 12 milyar lira değerinde 5 bin 745 taşınmaza el konuldu" dedi.

Bakan Özhaseki: FETÖ'nün 12 milyar liralık mal varlığına el kondu
banner331

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki'nin açıklamalarının satır başları şöyle: "(FETÖ'nün taşınmazları) Hazineye 2 bin 514 adet taşınmaz devredilmiş. Vakıflar tarafına devredilen var. Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen taşınmaz adedi de 2 bin 83. Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmadığı halde özel bir gayretle arkadaşlarımızın kaçırmasını engelledikleri taşınmaz sayısı da bin 148 adet. Bütün bunların değeri kabaca, Maliye hazinesine devredilen taşınmazların 8,3 milyar lira, vakıflara devredilen 2,7 milyar lira, özel gayretle tespit edilenler 1 milyar liraya yakın. Toplamda 12 milyar liraya yakın bir mal varlığı şu anda hazine adına, devlet adına, millet adına kayda girmiş gözüküyor.
"7 İLÇEDE 30 BİN konut YAPMAMIZ LAZIM"
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörden zarar gören illerde 30 bin konut yapılması gerekiyor. Çok ciddi çatışma yaşanan ve şehirlerde hasar bırakan, yüzlerce evlerin yıkıldığı ilçe sayısı 7 olarak görünüyor. Ortalama yuvarlak bir rakam söyleyeyim. Bu 7 ilçede 30 bin kadar konut yapmamız lazım. Bu konutları da hak sahiplerine dağıtmamız lazım.
SUR'UN YENİDEN İNŞAASI
Orada koruma amaçlı imar planı var. Bu koruma amaçlı imar planı dışında bir şey yapılmayacak. Hiçbir şekilde burası kimseye peşkeş çekilmeyecek, alışveriş merkezleri yapılmayacak, yüksek katlı konutlar yapılmayacak.
KABİNEDEKİ DEĞİŞİKLİK
Bakanlıklar konusu bir takdir konusudur. Sayın Başbakan, yakın çalışacağı  arkadaşları kendisi takdir eder, Cumhurbaşkanına sunar. Bu konuda da takdirin  nasıl geliştiğini doğrusu bilmem çok mümkün değil. Ben de herkes gibi basından  öğrendim. Şunu da söylemem lazım ki Türkiye gibi bir ülkede İçişleri Bakanlığı  yapmak çok kolay değil.

DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER