ABD'den Gülen'in iadesi için flaş adım

Son Dakika Haberi: Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi ile ilgili ABD'den bir son dakika haberi geldi.

ABD'den Gülen'in iadesi için flaş adım
banner320

Amerikan Adalet Bakanlığı, Türkiye'ye gönderdiği mektupta, "Türkiye'den bir heyetin ABD'ye gitmesi veya ABD'den Türkiye'ye bir heyet gelmesi" önerisinde bulundu. Adalet Bakanlığı'nın cevabı mektubu üzerine ABD Adalet Bakanlığı, gelecek hafta içerisinde görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye heyet gönderme kararı aldı. Amerikan heyetinin temaslarının ardından Adalet Bakanlığından bir heyet ABD'ye gidecek. Konuyla ilgili son dakika gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD),  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için  yeni bir adım attı. ABD Adalet Bakanlığı, gelecek hafta içinde bu konuda  görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye heyet gönderme kararı aldı. FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından hükümet, örgütün  ele başı Fetullah Gülen'in iadesi için, ikamet ettiği ABD'ye "acil tutuklama ve  iade" talebinde bulunmuştu.



Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında yürütülen çalışmalar  kapsamında geçen hafta ise Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler  Genel Müdürlüğü tarafından Gülen'in tutuklanması amacıyla ABD'ye ikinci bir yazı  gönderilmişti.
Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD Adalet Bakanlığı, Fetullah  Gülen'in iadesine ilişkin Türkiye Adalet Bakanlığına bir mektup gönderdi. ABD Adalet Bakanlığı, mektupta, Gülen'in iadesi konusunda yapılacak  görüşmeler için Adalet Bakanlığından bir heyetin ABD'ye gönderilmesini ya da  Amerikan Adalet Bakanlığından bir heyetin Türkiye'ye gelmesini önerdi. Bunun üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla Bakanlık  yetkilileri konuyu değerlendirdi.



ABD heyeti Türkiye'ye geliyor
Adalet Bakanlığınca ABD'ye gönderilen cevap mektubunda, ilk olarak  Amerika'dan bir heyetin gelmesi, daha sonra Türkiye'den bir heyetin ABD'de  görüşmelerde bulunması teklif edildi. Türkiye'nin teklifini kabul eden ABD Adalet Bakanlığı, gelecek hafta  içerisinde uzman bir heyeti Türkiye'ye göndereceğini bildirdi. ABD heyetinin Türkiye'de darbe girişimine ilişkin yapacağı  görüşmelerden sonra Gülen'in iadesi için bu kez Adalet Bakanlığından bir heyetin  ABD'ye gideceği öğrenildi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER