Göktürk ve Kemerburgaz'da karne heyecanı

Yurt genelinde karneler verildi, Kemerburgaz ve Göktürk'te Karne Heyecanı

Göktürk ve Kemerburgaz'da karne heyecanı

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Bir kısım derslerde, başlıklarda daha başarılı, bir kısmında belki daha az başarılı olacağız. Eğitimin de en önemli tarafı zaten bu farklılıkları da yakalayıp, o farklılıkların üzerine gidip, farklı, başarılı olduğu alanda genci toplum için daha iyi hazırlamak. Yani kabiliyetlerini keşfedip, kabiliyetleri doğrultusunda eğitmek. Toplumun her sektöründe, her kesiminde iyi yetişmiş insana ihtiyacımız var. İyi insan yetiştirebilmek için o kabiliyetleri keşfetmemiz lazım." dedi.

Şahin, öğrencilere kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ederek, şunları söyledi: 

"Kendinizi yetiştirin ki dünyayı değiştirebilesiniz, dünyaya bir katkınız olabilsin. Bir kısım derslerde, başlıklarda daha başarılı, bir kısmında belki daha az başarılı olacağız. Bunlar insanların fıtratından olan özelliklerden gelen farklardır. Eğitimin de en önemli tarafı zaten bu farklılıkları da yakalayıp, o farklılıkların üzerine gidip, farklı, başarılı olduğu alanda genci toplum için daha iyi hazırlamak. Yani kabiliyetlerini keşfedip, kabiliyetleri doğrultusunda eğitmek. Toplumun her sektöründe, her kesiminde iyi yetişmiş insana ihtiyacımız var. İyi insan yetiştirebilmek için o kabiliyetleri keşfetmemiz lazım. Ömer kabiliyetli, Ömer yaratılışlı insanları Ebubekir olmaya zorlamak ne kadar haksızlıksa, Ebubekir yaratılışlıları da Ömer olmaya zorlamak o kadar haksızlıktır. Dolayısıyla topluma hem Ömer, hem Ebubekir, hem Osman, hem Ali, hem diğerleri lazım."

Kompleks sahibi olmayan, kendine güvenen, soran, sorgulayan, araştıran, doğrunun peşinde koşan, hakikati bulma noktasında istekli gençler yetiştirmek gerektiğini belirten Şahin, "İyi insanı yetiştirirsek, ondan iyi Müslüman, iyi mühendis, iyi doktor, iyi asker, iyi vatandaş olur. Hedefimiz, öncelikle iyi insan yetiştirmektir." dedi.

Şahin, öğrencilere yarıyıl tatili için, "Bu 15 günde kendinizi özgür hissedin. Özgür bir şekilde neyi tercih ediyorsanız, onu yapın, elde ettiğiniz sonuçları kendi kendinize değerlendirin. İkinci yarıda bunu birbirinizle paylaşın." önerisinde bulundu.

Öğrencilere tavsiyeler
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de konuşmasında velilere, öğretmenlere ve öğrencilere tatil nedeniyle oluşan arayla ilgili bazı tavsiyelerde bulundu.

Dünyanın pek çok ülkesinde velilerin eğitim süreçlerine katılmadığını dile getiren Yelkenci, "Okula gelene kadar çocuklarımızı hazırlamamız gerekir. Okula başladıktan sonra da okulumuzla, öğretmenlerimizle, yöneticilerimizle temas halinde bulunup, çocuğumuza yardım etmeye devam etmemiz gerekir." dedi.

Yelkenci, bütün insanların ortak bir fıtrat üzerine doğduğunu, daha sonra yine doğuştan getirdikleri mizaçlarının onları farklılaştırdığını anlatarak, "En sonunda kendilerine çevresi ve ailesi tarafından giydirilmiş bir elbise olan kişilikle beraber biricik hale gelirler. Öğretmenlerimiz lütfen eğitim süreçlerinde, uyguladıkları yöntemlerde çocuklarımızın geleceğini inşa etmede, onların biricikliğini dikkate alsınlar, ilgi alanlarının farkına varıp, onları keşfetmeye ve o yönde onların önünü açmaya çalışsınlar." diye konuştu.

New Göktürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER