Eyüpsultan'ın tarihi ve kültürel mirası ayağa kalkıyor

Eyüpsultan'ın tarihi ve kültürel mirası ayağa kalkıyor
banner331

İstanbul'un fethinden sonra sur dışında kurulan ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıyan Eyüpsultan'da tarihi ve kültürel miras ayağa kalkıyor. İlçemizin tarihi ve kültürel varlıklarını aslına ve medeniyet birikimine uygun şekilde yapılandırma çalışmaları Eyüpsultan Belediyesi tarafından titizlikle yürütülüyor. Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın büyük önem verdiği ve bizzat takip ettiği restorasyon projeler ilçemizi ihya edecek.

RESTORASYON PROJELERİ

ZAL MAHMUTPAŞA MEDRESESİ MÜZE OLUYOR

Mimar Sinan eseri Zal Mahmutpaşa Medresesi, kültür ve sanatla içeriklendirilmiş bir müze olarak hizmete sunuluyor. Dünyanın en büyük mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ın hatırasını yaşatıyoruz.

MÜZİSYENLER KAHVESİ, FİKİR-SANAT ATÖLYESİ OLARAK HİZMET VERECEK

Müzisyenler Kahvesi’ni, fikir-sanat atölyesi olarak kültür dünyamıza yeniden kazandırıyoruz. Atölyelerin yapılacağı, fikirlerin tartışılacağı, musikinin icra edileceği önemli bir merkez olarak hizmet verecek.

ÇÖMLEKÇİLER HAMAMI YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Mimar Sinan’ın yadigarı Çömlekçiler Hamamı, aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor.

EBUSSUUD SIBYAN MEKTEBİ, ÇOCUK BAKIM VE KADINA HİZMET MERKEZİ

Ebu Suud Efendi Sıbyan Mektebi’ni restore ederek Çocuk Bakım ve Kadına Hizmet Merkezi olarak hizmete alıyoruz.

MİHRİŞAH VALİDE SULTAN SIBYAN MEKTEBİ AHŞAP OYMACILIĞI VE HAT OKULU OLUYOR

Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebi restore ediliyor, Ahşap Oymacılığı ve Hat Okulu olarak hizmete sunuluyor.

FESHANE, TASAVVUF VE HİCRET MÜZESİ’NE DÖNÜŞÜYOR

Tarihi Feshane binası, dünyanın en büyük Tasavvuf ve Hicret Müzesi’ne dönüşüyor. Şehrimizin maneviyatına uygun hizmetler üretiyor, tasavvuf kültürümüze hak ettiği değeri veriyoruz.

DEFTERDAR VE CEZRİ KASIM CAMİLERİ RESTORE EDİLİYOR

Eyüpsultan’da tarihi eserlerin restorasyonu tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda Defterdar ve Cezri Kasım Camileri de projelendirilip restore edilecek.

MEZAR TAŞI SERGİLEME VE KONSERVASYON MERKEZİ KURULUYOR

Eyüpsultan’a Mezartaşı Sergileme ve Konservasyon Merkezi kuruluyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü paydaşlığında inşa edilecek merkezde, dünya tarihi için de benzersiz olan tarihi mirasımız hem koruma altına alınıyor hem de daha görünür olması sağlanıyor.

EYÜPSULTAN’A İKİNCİ SEYİR TEPESİ

Atıl durumda olan Amcazade arazisi, sosyal tesisler ve tematik park alanı olarak yeniden düzenleniyor. Eyüpsultanlıların yaşam alanları genişliyor, Eyüpsultan’a Piyer Loti’den sonra ikinci seyir tepesi geliyor.

Eyüpsultan Belediyesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER