TEOG tercih süresi uzatıldı

Sonuçların açıklanmasını ardından binlerce öğrenci TEOG tercihlerini yapmaya başladı. Peki, TEOG tercihleri için son gün ne zaman? MEB, lise tercihleri için 25 Temmuz olarak açıklanan son başvuru tarihini, 29 Temmuz'a uzattı. İşte TEOG tercih işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler...

TEOG tercih süresi uzatıldı
banner331

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden  Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında 25 Temmuz'da sona erecek lise tercih  başvuruları, 29 Temmuz'a uzatıldı. Bakanlık, terör örgütü FETÖ'nün darbe girişiminin ardından yaşanan  gelişmeler nedeniyle, 2016 Ortaöğretim Kurumları Tercih ve Yerleştirme  Kılavuzu'nda yer alan takvimde değişikliğe gitti. Buna göre, TEOG kapsamında 15 Temmuz'da başlayan ve 25 Temmuz'da sona  ereceği duyurulan tercih başvuruları, 29 Temmuz'a uzatıldı. Tercih işlemleri  tamamlandıktan sonra 8 Ağustos'ta sona erecek yerleştirme sonuçlarının ilan  tarihi ise 12 Ağustos'a çekildi.  Yeni takvime göre, boş kontenjanlar 15 Ağustos'ta ilan edilecek.  Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları, 15-19 Ağustos, ikinci nakil  başvuruları 22-26 Ağustos'ta, 3. nakil başvuruları 29 Ağustos-2 Eylül  tarihlerinde yapılacak.

Tercih danışmanlığı hizmeti sürecek 
Bakanlığın TEOG tercih danışmanlığı hizmeti de bu süre içerisinde  devam edecek. Öğrenci ve ailelerine rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunmak üzere  oluşturulan 3 bin 596 Tercih Danışmanlığı Komisyonunda, rehberlik ile tercih  konusunda donanımlı öğretmen ve yöneticilerden oluşan tercih danışmanları hizmet  vermeye devam edecek. Tercih danışmanları tarafından, üst öğrenim kurumlarının seçiminde göz  önünde tutulması gerekenler, kontenjanlar ve okulun yüzdelik dilimleri,  öğrencinin ilgi ve yeteneğinin alan seçimindeki önemi, tercih edilmesi düşünülen  okulların önceden ziyaret etmenin önemi, okulların ulaşım, barınma imkanları ve  fiziki şartları, kılavuzda yer alan özel şartlara dikkat edilmesi, yükseköğretime  geçişteki başarı durumu gibi konularda bilgi veriliyor.

 Komisyonlar, öğrenci ve velilerin kolay ulaşabileceği okul, çay  bahçeleri, alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde hizmet veriyor.  Komisyonlara ilişkin bilgiler il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri ve mezun  olunan okullardan öğrenilebiliyor.

İnternet Medyası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER