Tatilin başlaması ve havaların soğumasıyla birlikte öncelikli beklenti kış turizminin canlanması. Tatilin tadını çıkarmak isteyenler için kayak merkezleri büyük bir cazibe. Uludağ, Palandöken ve Erciyes’te bulunan tesislerdeki doluluk oranının şimdiden yüzde 70leri bulduğu söyleniyor ki günler geçtikçe bu talebin artması muhtemel.

Gidemeyenler için seçenekler neler biraz da onlara bakalım.

Çeşitli yaş gruplarına hitap eden, İstanbul’un çeşitli yerlerinde gösterime girecek olan birçok tiyatro oyunu mevcut her zamanki gibi. Okul zamanı tiyatroya vakit ayıramadıysanız etkinlik takvimlerine bir göz atmanızda fayda var.

Bunun yanı sıra bir diğer seçenek kar tatiline gidemeyip karla hasretini gidermek isteyen çocuklar için birebir. Tabi ki de buz pateni pistleri. Çeşitli alışveriş merkezlerinin içerisinde kolaylıkla katılabileceğiniz buz pateni organizasyonları. Bunların dışında Zeytinburnu ve Kemerburgaz’da gidilebilecek buz pistleri kar özleyen öğrenciler için keyifli birer etkinlik olacaktır.

İstanbul Arkeoloji müzesine hiç gitmediyseniz bu tatilde çocuklarınızı alıp giderek muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz. Sömestr tatiline özel çocuklar için gelişime ve eğitimine olumlu katkı sağlayacağı düşünülen bir tur organize edilmiş. Çocukları tarih ve sanatla buluşturmak için eşsiz bir fırsat. Ayrıca öğrenmelerini eğlenceli hale getirmek için de olanak sağlıyor.

Bir diğer seçenekse son zamanların vazgeçilmezi çocuk atölyeleri. Sarıyer’de bulunan Perili Köşkte sömestr tatili boyunca çeşitli yaş grupları için atölyeler düzenlenecek. Çizginin Gücü, Kafesten Kaçış, Karanlıkta Gizlenen Renkler gibi birbirinden farklı ve eğlenceli atölyelerin tasarlandığı organizasyonda çizim ve sanat etkinlikleri bulunacak.

Anadolu yakasında bulunan EKS Mutfak Atölyesi ise Genç Şefler Mutfakta workshop organizasyonu ile 13-17 yaş arası çocuklara mutfak hayatını ve aşçılığı deneyimleyebileceği bir etkinlik tasarlamış. Gençlerin Taco, Panna Cotta, Pizza ve Noodle gibi dünya mutfağından çeşitli tarifler hazırlayabilecekleri ve bu yemekleri yaparken hem eğlenip hem öğrenebilecekleri dakikalar geçirecek.

Sömestr tatilini doyasıya geçirmek ve okul stresinden biraz olsun uzaklaşmak isterseniz bu seçenekleri bir göz atın derim. Eminim sizleri keyifli dakikalar bekliyor olacak.

Editör: Seben Altav