ABD Adalet Bakanlığı, iPhone üreticisini akıllı telefon pazarına hakim olmak için rekabete aykırı uygulamalar kullanmakla suçlayarak Apple'a dava açtı. 

Teknoloji alanındaki pek çok uzman Apple'ın giderek daha da kötüye gittiğini belirterek şirketin yaşadığı sorunlara dikkat çekiyor.

Perşembe günü açılan davada, bakanlık ve 16 başsavcı, Apple'ın akıllı telefon pazarındaki diğer teknolojileri geciktirerek, aşağılayarak veya doğrudan engelleyerek yasa dışı bir şekilde akıllı telefon tekelini sürdürdüğünü iddia ediyor. Apple Watch'un iPhone olmayanlarla uyumsuzluğu gibi pek şirketin pek çok ürününü ileri sürerek Apple'ın rakiplerine karşı adil olmayan manevralar kullandığını belirtiyor.

Üstelik bu, Apple'ın 2024'te yaşadığı tek sorun da değil. Bu ayın başlarında Avrupa Birliği, Spotify gibi uygulamaların App Store dışında alternatif ödeme seçenekleri sunmasını engellediği için Apple'ı yaklaşık 2 milyar dolar para cezasına çarptırdı.

Avrupa Komisyonu, Apple'ın, AB Dijital Pazarlar Yasasını ihlal edip etmediğini de araştırıyor. Ayrıca rakiplerinden de yeni manevralarla sarsılan Apple, son olarak Meta, Microsoft, X ve Match Group; Apple'ın App Store'unu dış ödeme seçeneklerine açmasını sağlamak için Epic Games ile güçlerini birleştirdi.

Bütün bunların yanında büyük bir pazar olan Çin'de iPhone satışları 2024'ün ilk altı haftasında yüzde 24 düştü. iPhone'un ülkedeki bir numaralı konumundan inmesi dikkat çekerken, Huawei gibi yerel rakiplerin akıllı telefonlarının popülaritesi de arttı.

Apple ayrıca kendi kendini süren araba projesi "Project Titan"ı da sonlandırdı. Bloomberg'in haberine göre şirket, yapay zekâya odaklanmak için neredeyse on yıl süren milyar dolarlık çabaya son verdi.

DAVAYI KAYBEDERSE NELER OLUR?

Apple, Adalet Bakanlığı davasını kaybederse, iPhone kullanıcıları daha fazla dijital ödeme seçeneği ve daha iyi iPhone-Android mesajlaşma gibi değişiklikleri görebilir. Ancak Apple, bu değişikliklerin iPhone'u gizlilik ve güvenlik tehditlerine açık hale getirebileceğini iddia ediyor; bunlar şirketin tüm ürün yelpazesinde desteklediğini söylediği temel değerler.

Ayrıca şirket, davayı kaybetmesi durumunda tehlikeli bir emsal yaşanabileceği konusunda da uyardı. Davanın şirketi tehdit ettiğini ve teknoloji şirketlerinin müşterilerine hizmet verme yeteneğini kökten değiştireceğini söylüyor.

Şirket, yaptığı açıklamada, "İnsanların Apple'dan beklediği türden teknolojiyi yaratma yeteneğimizi engelleyecektir. Aynı zamanda tehlikeli bir emsal oluşturacak ve hükümete, insanların teknolojisini tasarlama konusunda ağır bir müdahalede bulunma yetkisi verecek" dedi.

Editör: Irem Su Uyumaz