Kadınlarda sıklıkla görülen cinsel sağlık problemlerinden bir tanesi olan vajinal ıslaklık, çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilen bir sorundur. Cinsel ilişki sırasında vajinada ıslaklık meydana gelmesi olağandır. Çünkü cinsel ilişki sırasında vajinanın ıslanması, ilişkinin çok daha acısız gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca vajinada görülen ıslaklık, yürüme ve egzersiz sırasında da sürtünmeye karşı dudakların korunmasını olanaklı hale getirir. Fakat vajinadaki akıntının normalden fazla olması, çeşitli sorunlara işaret ediyor olabilir. Vajinal ıslaklık tedavisi, bu tür durumlarda gerçekleştirilir. Peki vajinal ıslanma nedir, vajinada olağandan daha fazla görülen akıntı neden meydana gelir?

Vajinal Islanma Nedir?

Vajinal ıslaklık, özellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar ve cinsel ilişkinin çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Bunun yanı sıra gündelik hayat içinde de yürüme ve egzersiz gibi durumlarda vajinada akıntı meydana gelir. Bu akıntılar, vajinanın sürtünme etkisiyle tahriş olmasını engeller.

Vajinadaki akıntının olağandan fazla olması ise vajinal ıslaklık sorunu olarak değerlendirilebilir. Normal vajina akıntısı sıvı yumurta akını andırır, ayrıca kokusuzdur. Fakat olağandışı vajinal akıntı sarı, yeşil, kahverengi gibi renklerde olabilir. Üroloji Profesörü Ateş Kadıoğlu tarafından da tedavisi gerçekleştirilen olağandışı vajinal akıntı, çeşitli nedenlerden ötürü görülebilir.

Vajinal Islanma Nedenleri Nelerdir?

Olağandışı vajinal akıntının pek çok nedeni bulunmakta olup bu nedenleri şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

·                   Mantar enfeksiyonları, vajinada olağandışı akıntılara neden olur. Peynirimsi ya da süt beyaz akıntılar, yanma ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olur.

·                   Garneralle akıntısı, kokulu ve sarımsı bir akıntıdır.

·                   Kahverengi vajinal akıntı; menopoz, serviks kanseri ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklarda görülür.

Bu ve bunun gibi nedenlerden ötürü meydana gelen olağan dışı vajinal ıslanmada çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Vajinal Islanma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal akıntı tedavisi için ilk olarak vajinal muayene ve kültür testleri yapılmalıdır. Gerekli test ve tetkiklerin yapılması sonrasında çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmak olanaklıdır. Bunun yanı sıra ağrı ve ödemin azaltılması için de farklı tedaviler kullanılabilir. Tedavilerin temel amacı, hastanın çok daha konforlu bir yaşantı içinde yer almasını sağlamaktır.

https://www.ateskadioglu.org/ sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.