Facianın eşiğinden dönülen Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşananlar Sportmen’in bu haftaki ana gündem maddesiydi. Sezon boyunca bu tabloyu görüp sürekli uyarıda bulunan yorumcularımız yine çarpıcı tespitler yaptı.

- Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşananları nasıl okumak lazım?

ERCAN TANER: Halil Umut Meler’in yumruk yediği maçtan sonra bu iş milat olsun dedik. Değilmiş! Yaşananlar felaket! Avrupa futbolunda milat olan bir Heysel faciası yaşanırsa ne yapacağız? Tarihin en kanlı Şampiyonlar Ligi finali yaşandı Liverpool-Juventus arasında. 29 Mayıs 1985, Avrupa ve İngiliz futbolu için holiganizme karşı yeniden yapılanma yılının başlangıcı oldu. Onlar bu işi 5 yıl içinde hallettiler. Bizse yolun başındayız sanki. Umarım böyle bir trajedi yaşamayız.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Kanunların, kuralların kişilere göre uygulandığı, nepotizmin bir nefes gibi alışkanlığa sebep olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Durum böyle olunca herkes kendi kurallarını işletip kaba kuvvete başvuruyor. Ancak kimse cadı avına çıkmaya kalkmasın. Hatta bu vandallığa prim vermesin. Benim nazarımda baş suçlu futbolumuzu yönetenler ve kendi seyircisinin ateşini düşüremeyen Trabzonspor’dur. Yaşananlardan en ufak pişmanlık göstermeyip yaptıkları basın toplantısı ile tehdit edenlerdir.

YASİN YILDIRIM: İki tarafın da yangına körükle gitmesi maalesef istenmeyen görüntüleri yaşamamıza neden oldu. Başkanından yöneticisine, futbolcusundan taraftarına kadar herkes suçlu. Söylemler, bitmeyen tahrikler, Hakem Meler üzerinde maçın tamamlanması baskısı ve güvenlik zafiyeti. Kolluk kuvvetlerinin gerekli önlemi almadığını düşünüyorum. Futbolcular çembere alınsaydı bu yaşananların onda biri olmazdı.

- Fenerbahçe'nin ligden çekilme restini nasıl değerlendiriyorsunuz?

ERCAN TANER: Kafamda önemli sorular var. Halka açık şirketsiniz, borçlar, bankalar birliği anlaşmaları, yabancı futbolcu sözleşmeleri? Bunlar ne olacak? Kısacası kolay değil.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Fenerbahçesiz bir lig olamaz. Ve hiçbir güç de yaralanmamak ya da ölmemek için sırf kendilerini savundular diye bırakın ceza vermeyi ceza kuruluna bile sevk edemez. Zaten böyle bir şey olursa gözünden kararlılığını gördüğüm Başkan Ali Koç Genel Kurul kararıyla takımını ligden çeker.

YASİN YILDIRIM: Gerçekçi bulmuyorum. Kulübü yönetenler taraftar gibi düşünemezler. Fenerbahçe’yi ligden çekmek de mümkün değil. Kimse bu içi boş söyleme kapılmasın.

- Türk futboluna barış iklimi nasıl gelecek?

ERCAN TANER: Herkes açıklamalarına dikkat edecek. İlk adım sakinliktir. Herkes konuşmaya devam ederse barış gelmez. Sporla siyaset iç içe girdiği anda ortam çok daha fazla gerginleşir. Siyaset spordan elini çeksin, benim ricam bu.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Ali Koç ile Dursun Özbek aynı masada oturup eteğindeki taşları dökerlerse ve barış iklimi için adım atarlarsa ortada gerginlik kalmaz. Devlet de kulüpleri bir araya getirip kanunları hatırlatmalı.

YASİN YILDIRIM: Hiçbir zaman. Çünkü öyle bir bölünme ve kutuplaşma sağlandı ki herkes yüzde yüz haklı, diğerleri yüzde yüz haksız. Futbolu yönetenlerin bu kadar sorumsuz davrandığı, sosyal medyanın oyuncağı olduğu böyle bir ortamda barış gelir mi?

- TFF Başkanı neden istifa etmiyor?

ERCAN TANER: Acayip bi iş! Artık bu konuda istifa etsin demeyi aştık. TFF Başkanının olaylardan 72 saat sonra konuşması, biraz geç oldu! Şaşkınım.

YASİN YILDIRIM: TFF Başkanı, Uzaylı Zekiye gibi. Başka bir gezegenden gelmiş gibi hareket ediyorlar. Olaylara birkaç ışık yılı uzaklıktalar. Istifa edecek iradeleri de yok.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Kulüpler de ikiyüzlülük yapıyor. Toplayın imzayı indirin o koltuktan ama nerede? Başkan iftar veriyor, 5 kulüp katılıyor bu bile istifa sebebidir ama yok!

Editör: Irem Su Uyumaz