Günümüzde soğuk haddelenmiş yassı çelik ürünleri yaygın bir şekilde kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Bu nedenden dolayı ürünlerin ne iş için kullanıldığı ve bu malzemenin özellik bakımından soğuk haddeme işlemi görmüş yassı çelik ürünlerdir. Levha ya da sıcak veya soğuk haddelenmiş şerit şeklinde mevcuttur.

Soğuk haddelenmiş yassı çelik ürünler kesit geometrilerine göre levha saat, slav ve bant olarak dört genel grupta yer alırlar. Yassı çelik şeklinde bulunan malzeme merdaneler arasında tercih edilen kalınlığa ulaşana kadar haddelenme işlemi yapılır. Levha ürünlerin ebatları genellikle 10 milim ile 200 milim olarak mevcuttur. Yassı olarak haddelenmiş ürünlerin ebatları ise 0,1 milim ile 10 milim arasında değişir.

Soğuk Haddelenmiş Yassı Çelik Ne Demektir?

Karbon ve demirden elde edilen çelik malzemenin kalınlığını ve enini azaltmak için yapılan soğuk haddeleme işlemi yapılması ile meydana çıkan ürüne soğuk haddelenmiş yassı çelik denir.

Soğuk haddeleme işlemi gerçekleştirilmeden önce söz konusu olan içeriğin sıcak haddeleme işlemi yapılması gereklidir. Bu işlem uygulanıp daha sonra kristalleştirme aşaması tamamlanır. Daha sonra az sıcaklıkta yapılan haddeleme işlemi soğuk haddeleme olarak ifade edilir.

Soğuk Haddelenme İşlemi Yapılan Yassı Çelik Ürünleri Nelerdir?

Çelik olan malzemenin soğuk haddeleme uygulaması işleminden geçtikten sonra elde edilen ürünler sektörlerin ürün tercihini daha da kolaylaştıracak çeşitliliğe sahip olur.

Bu ürün çeşitlerini şu şekilde yer alır;

  • Tavlanmamış saç ve tavlanmış saç
  • Tavlanmamış rulo ve tavlanmış rulo
  • Yoğun olarak tavlanmış saç ve devamlı tavlanmış saç
  • Sürekli tavlanmış rulo ve yığın tavlanmış rulo

Soğuk haddeleme işlemi yapılırken ilk olarak çelik ürünler rulo şeklinde üretimi gerçekleştirilir. Saç şeklinde olan bu ürünler ise rulodan kesilmiş olan parçalardır. Bu kesme işleminin sacın en özellikleri ve kalınlık durumuna göre farklılık gösterir.

Soğuk Haddeleme İşlemi Yapılmış Yassı Çelikler Nerelerde Kullanılır?

Soğuk haddeleme işlemi yapılan yassı çelikler genel olarak geniş çaplı kaynaklanmış borular ve gemi yapımında buhar kazanlarında kullanımı söz konusudur. Diğer yassı çelik ürünler ise teneke kutular otomobil gövde panelleri beyaz eşya büro eşyaları ve ev ısı araçları gibi kullanım alanlarına sahiptir.

Haddeleme işlemi yapılmış olan yassı çelik ürünlerin kullanım alanları çok geniş sahadadır. Soğuk haddeleme işlemi uygulanmış ürünler havalandırma aydınlatma yan sanayi baca imalatı ambalaj otomatik filtre ve hidrolik sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanılır. Sadece rulo olarak üretimi yapılan çeliklerin üretim aşamasında ana malzeme olarak kullanılan malzemedir.

Bunun dışında yardımcı malzeme olarak bu ürünler kaynak yapmayı da kolay hale getirir. Soğuk haddelenme işlemi yapılmış olan çelik ürünlerin istenilen şekli alabilme özelliği yüksek olması nedeniyle farklı malzemelerin üretilmesine büyük oranda katkı sunar. Ayrıca soğuk haddelenmiş yassı çelik ürünlerin sağlamlığını daha da fazlalaştırmak için ana malzeme olarak kullanılır.

Çelik ve metal hizmetleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.mtallsac.com.tr/tr/

Editör: Seopx Seopx