Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray forması giyen Mauro Icardi'nin Ankaragücü maçında tribünlere yaptığı hareket sebebiyle  1 maç ceza aldığını açıkladı.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"GALATASARAY A.Ş. sporcusu MAURO EMANUEL ICARDI'nin, 18.02.2024 tarihinde oynanan MKE ANKARAGÜCÜ-GALATASARAY A.Ş. Trendyol Süper Lig müsabakasında, rakip takım taraftarlarına yönelik hakareti nedeniyle FDT'nin 41/1-a ve 35/4. maddeleri uyarınca ve FDT'nin 12. maddesinin uygulanması suretiyle 1 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 19.500.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına karar verilmiştir."

DERBİDE SAHADA

Bu akşam (pazartesi günü) oynanacak Antalyaspor maçında cezasını çekecek olan Mauro Icardi, pazar günü oynanacak Beşiktaş derbisinde sahadaki yerini alabilecek. Galatasaray, PFDK'nın 1 maç ceza verdiği Mauro Icardi için Tahkim Kurulu'na itirazda bulunacak ancak kurullar gereği infaz bu akşamki maçta uygulanacak. 

TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI

Spor Hukukçusu Avukat Fatih Şaşıoğlu Icardi'nin cezasında tahrik indirimi uygulandığını ifade ederek şu bilgileri paylaştı:

''Futbol Disiplin Talimatının 12. maddesinde Haksız Tahrik hükümleri düzenlenmiştir. Kural olarak, ihlale konu fiilin haksız tahrik sonucu işlenmesi halinde cezada indirim yapılır. Disiplin Kurulu, haksız tahrikin derecesini dikkate alarak, verilecek cezayı üçte birine kadar indirebilir. PFDK, Mauro Icardi hakkında ceza verilirken futbolcunun ihlale konu eylemi haksız tahrik altında işlediği kanaatine varmıştır. Bu tahrik unsurunun, hareketin muhatabı ya da muhatapları tarafından yapılan kural dışı eylemler olduğu kanaatindeyim. İhlale konu görüntülerde futbolcuya yabancı cisim fırlatılması da bu görüşü destekler niteliktedir.''

Editör: Irem Su Uyumaz