Uzun vadeli ilişkiler genellikle evlenme, birlikte yaşama ve çocuk sahibi olma gibi büyük dönüm noktalarıyla tanımlanır.

Partnerinizden ayrılmayı seçebilir, taşınabilir veya boşanabilirsiniz ancak çocuklar ömür boyu sürecek bir bağlılıktır. Duygusal açıdan olgunlaşmamış biriyle birlikte ebeveynlik yapmak ise bir kabusa dönüşebilir.

ABD'de yaşayan lisanslı evlilik ve aile terapisti olan Annie Wright, bir ilişkide balayı aşamasından sonraki dönemin "insanların nasıl bir ebeveyn olabileceklerinin daha doğru bir göstergesi" olduğunu söyledi.

Hem terapist hem de ebeveyn olarak konuşan Wright, çocuk sahibi olmanın her türlü sorunu "bir milyon kat" artırdığını belirtti.

Terapist, bir kişinin ebeveyn olarak nasıl olacağını tam olarak bilmenin mümkün olmadığını söylerken, stres veya sıkıntı zamanlarında nasıl tepki verdiklerine dikkat etmenin gelecekte birlikte neler bekleyeceğiniz konusunda çok şey söyleyebileceğini aktardı.

İşte uzmana göre, bir partnerin ebeveyn olmaya hazır olmadığına dair dört önemli tehlike işareti...

1. ÖFKE SORUNLARI VAR

Herkes günlük hayatında stresli anlar yaşar. Ancak duygularını kontrol etmekte zorlanan bir partnerle birlikteyseniz ve eğer öfkesini bağırarak ifade ediyorsa, Wright, "muhtemelen uygun bir ilişkide olmadığınızı" söylüyor.

Ancak kişisel olarak bundan rahatsız olmasanız bile gelecekteki çocuğunuz farklı bir hikaye olacak. Wright, "Eğer bağıran, ayağını yere vuran, bir şeyler fırlatan, duvarlara delik açan, yıkıcı öfkeye sahip bir partner varsa, bu bir çocuk için çok korkutucu olacaktır" dedi.

Dahası, tepkisel bir ebeveynin, çocuğun kendi duygularıyla nasıl baş ettiğini ve gelecekteki romantik partnerleri veya arkadaşları tarafından nasıl davranılmayı hak ettiğine inandığını etkileyebileceğini söyledi.

2. KENDİSİNİ VE BAŞKALARINI ELEŞTİRİR

Wright'a göre partneriniz sürekli olarak size, arkadaşlarınıza veya kendisine kusurları gösteriyorsa bu, çocuğunuza aynı şekilde davranacaklarının oldukça iyi bir işaretidir.

Kendi klinik deneyimiyle ilgili olarak "Asla çok şefkatli, sıcak, kendini kabul eden bir insanın dönüp sonra çocuğuna karşı inanılmaz derecede eleştirel, sert ve yargılayıcı hale geldiğini göremezsiniz" dedi.

Partnerinizin başkaları hakkında nasıl konuştuğuna, onları nasıl yargıladığına ve bunu ne sıklıkta yaptıklarına dikkat etmeniz önem taşıyor. Masum hatalar yüzünden başkalarıyla alay eden insanlar, muhtemelen aşırı derecede eleştirel ve mükemmeliyetçi ebeveynler haline geliyorlar.

3. DEĞİŞİM VEYA HAYAL KIRIKLIĞIYLA BAŞ EDEMEZ

Wright, birçok insanın balayı döneminde veya yalnızca en iyi taraflarınızın sergilendiği dönemde inanılmaz derecede romantik partnerler olabileceğini söylerken çünkü "bu gerçek hayat değil" diye ekledi.

Terapist, "İşler yolunda gitmediğinde nasıl tepki verecekleri, hayat yolunda nasıl olabileceklerini yansıtabilir. Kendinizi hasta hissediyorsanız ve partnerinizle seks yapamıyorsanız, buna saygı mı duyacaklar yoksa kendinizi kötü hissetmenize mi sebep olacaklar? Ailenizle ilgili bir acil durum ortaya çıkarsa ve aylardır planladığınız pahalı bir etkinliğe gidemezseniz, nasıl olduğunuzu kontrol edecekler mi yoksa kendisine eşlik edecek başka birini mi bulacaklar? Bizimle ne kadar empati kuruyorlar, buna karşılık bizi ne kadar utandırıp suçluyorlar?" dedi.

4. GERÇEKTEN İHTİYACINIZ OLDUĞUNDA YARDIMCI OLURLAR

Sağlıklı bir ilişkide çiftler saygılı bir şekilde tartışır ve zor zamanlarda birbirlerine destek olurlar. Ancak siz işte stresli olduğunuzda partneriniz zaten uzlaşma ya da evde biraz daha fazla iş yapma gibi konularda beceriksizse, Wright, çocuklar için durumun daha da kötüleşeceğini, çünkü çocukların herhangi bir duygusal açıdan yoksun ebeveynler haline gelebileceklerini ve herhangi bir şeyle etkileşime girmek istemediklerini söyledi. 

Ayrıca yaşlandıkça hayatın hastalık, kaza veya aile bireylerinin ölümü gibi nahoş sürprizlerle dolu olduğunu söyleyerek, "Koşullar ideal olmadığında bu kişinin kim olduğu, onun bir ebeveyn olarak veya ebeveyn olmayan biri olarak kim olabileceğine ışık tutabilir" diye ekledi.

Hiçbir zaman birlikte çocuk sahibi olamasanız bile, partnerinizin saygı ve nezaketle davranmadığından şüphelenmek, başlangıçta yanlış bir ilişki içinde olduğunuzun işareti olabilir.