Göktürk İşitme Cihazları Merkezi Odyolog Onur ESEN
İşitme Kaybı ve Eşlik Eden Hastalıklar: Sağlığınızı Koruyun


İşitme, insanların çevreleriyle etkileşimde bulunmalarını sağlayan önemli bir duyu organıdır. Ancak işitme kaybı, hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek ve sağlık problemlerine zemin hazırlayabilecek önemli bir sorundur. İşitme kaybı, sadece işitme yeteneğinde bir azalma değil aynı zamanda çeşitli sağlık risklerini de beraberinde getirebilir.


İşitme kaybı durumunda eşlik edebilecek potansiyel hastalıklar arasında şunlar bulunmaktadır:


1. Sosyal İzolasyon ve Duygusal Sorunlar:
İşitme kaybı, sosyal izolasyon ve duygusal sorunlara neden olabilir. İşitme kaybı yaşayan bireyler, iletişim güçlükleri yaşayarak sosyal etkileşimlerini azaltabilir ve depresyon gibi duygusal sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Daha fazla bilgi için Göktürk İşitme Cihazları Merkezi Odyolog Onur ESEN'in internet sitesi www.gokturkisitme.com.tr ziyaret edebilirsiniz.


2. Denge Problemleri:
İşitme sistemi ve denge sistemi beyinde yakın ilişkili olduğundan, işitme kaybı denge problemlerine yol açabilir. Bu durum baş dönmesi, denge kaybı ve düşmelere neden olabilir.


3. Bilişsel Sorunlar:
İşitme kaybı, bilişsel fonksiyonlarda bozulmalarla ilişkilendirilmiştir. Araştırmalar, işitme kaybının demans ve bilişsel gerileme riskini artırabileceğini göstermektedir.


4. Kalp ve Damar Hastalıkları:
İşitme kaybıyla ilişkili olabilecek faktörler, kalp ve damar hastalıkları gibi genel sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bu hastalıklar işitme sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.


İşitme kaybının sağlık üzerindeki etkilerini en aza indirmek için düzenli işitme kontrolü yaptırmak, gerekirse işitme cihazları kullanmak ve işitme sağlığına dikkat etmek önemlidir. Ayrıca, işitme kaybı belirtileri gözlemlendiğinde uzman bir sağlık çalışanından destek almak ve gerektiğinde tedaviye başlamak da hayati önem taşır.

Göktürk İşitme Cihazları Bilbord 2
Unutmayın, işitme kaybıyla beraberinde gelişebilecek hastalıkların önüne geçmek için düzenli sağlık kontrolü yapmak ve işitme sağlığınızı korumak önemlidir.

Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki demans erken teşhis edildiğinde kontrol altına alınabilir ve daha yavaş ilerlemesi sağlanabilir. Aynı zamanda işitme kaybı olan bireylerin doğru bir işitme cihazı kullanması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

İşitme testi yaptırmak ya da bilgi almak için Göktürk İşitme Cihazları Merkezi sosyal medya adreslerinden ya da iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Randevu ve Bilgi İçin 02123229152

WhatsApp İletişim Hattımız 05303837510

Adres: Göktürk Mahallesi Belediye Caddesi No:16/5 Göktürk Eyüpsultan /İSTANBUL

Web: www.gokturkisitme.com.tr

Sosyal Medya: instagram.com/gokturkisitme/


Kaynak;
www.gokturkisitme.com.tr/tr/blog/demans-ve-isitme-cihazi

Editör: Kenan Yılmaz