Bir etkinliğe katılırken, davete giderken veya arkadaşlarınızla buluşurken gideceğiniz mekana uygun giyinmeye özen göstermelisiniz. Zira, mekanın temasına ve atmosferine göre giyinmeniz, bulunduğunuz ortama uygun bir görünüm yakalamanın anahtarıdır. Behice Sağlam katkısıyla hazırladığımız bu içerik sayesinde katıldığınız etkinliklere damga vurabilirsiniz!

Mekana Göre Elbise Seçimi Nasıl Yapılır?

1. Katılacağınız davetin türü önemli rol oynar

Mekana göre elbise seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca detay, gideceğiniz davetin türüdür. Eğer iş yerinizde ya da resmi bir mekanda düzenlenen bir davete gidiyorsanız, uzun abiye elbiseler ve zarif ayakkabılar giyerek etkileyici bir kombin yapabilirsiniz. Bunun yanında, kokteyl tarzı bir davete hem uzun hem de kısa şık elbiseler ile topuklu ayakkabıları kombinleyerek gidebilirsiniz. İş yemeği davetlerinde ise bluz, kumaş pantolon ve rahat topuklu ayakkabılar seçebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla ya da tanıdıklarınızla restoran veya kafe gibi bir yere giderken ise rahat kesim elbiseler, kot pantolonlar, istediğiniz tarzda etekler ve düz ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Doğum günü tarzı etkinliklere de bu tür bir kombin ile katılabilirsiniz.

Düğün davetleri ise biraz daha dikkatli giyinmenizi gerektiren davet türleri arasındadır. Bu tür davetlerde şıklık ön planda olsa da fazla aşırıya gitmekten kaçınmalısınız. Uzun ya da kısa abiyeler, şık topuklular ve zarif takılar tercih ederek etkileyici bir düğün kombini yapabilirsiniz. Beyaz renk kıyafetler giymekten kesinlikle kaçınmalısınız.

2. Gittiğiniz mekanın atmosferi oldukça önemlidir

Gideceğiniz mekanın türü ve atmosferi, elbise seçimi yaparken kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken detaylardır. Örneğin, bir restoranda yemeğe çıkıyorsanız daha şık elbiseler tercih edebilirsiniz. Uzun abiye etekler, şık takılar, zarif çantalar ve topuklu ayakkabılar ile yapabileceğiniz bir kombin, bu tür mekanlarda giymek için birebirdir.

Eğer gittiğiniz mekan pub ya da bar gibi biraz daha günlük bir atmosfere sahipse, herhangi bir kombin yeterli olur. Üst giyim olarak şık bir gömlek, bluz, crop top ya da tişört tercih edebilirsiniz; alt giyimde ise kot ve kumaş pantolonlar, uzun ya da kısa etekler giyebilirsiniz. Kombininizi aksesuar kombini ile tamamlamayı unutmamalısınız.

Tiyatro veya opera gibi etkinlikler için giydiğiniz kıyafetler ise hem şık hem de zarif olmalıdır. Daha resmi bir dress code’un tercih edildiği bu tür etkinliklere, uzun ya da kısa elbiseler ile katılabilirsiniz.

3. Hava durumunu hesaba katın

Açık hava etkinliklerinin ya da kır düğünlerinin düzenlendiği üstü açık mekanlara gidiyorsanız, hava durumunu iyice takip etmenizi tavsiye ederiz. Hava soğuk olacaksa kalın bir kıyafet tercih etmeniz ya da en azından üzerinize geçirebileceğiniz kalın bir şeyler ile davete katılmanız en iyisidir.

Kaban ya da uzun bir hırka tercih ederek hem şık hem de sıcak tutan bir kombin yakalayabilirsiniz. Eğer abiye kıyafet giyecekseniz sizi sıcak tutacak bir abiye ceket tercih edebilirsiniz. Elbiseniz ile renk ve tasarım olarak uyumlu bir ceket giymeniz de hoş bir kombin yakalamanız için idealdir.

4. Kişisel tarzınızı göz ardı etmeyin

Kişisel tarzınız, gittiğiniz mekan fark etmeksizin, kombin yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir detaydır. Zira, tarzınız ile uyumlu bir kıyafeti üzerinizde daha iyi taşıyabilirsiniz. Üstelik, kişisel tarzınızı yansıtan kıyafetler kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayıp özgüveninizi önemli ölçüde arttırır.

Örneğin, normalde spor giyinen biriyseniz, en şık mekanlarda bile hafif gündelik detaylar kullanabilirsiniz. Abiye elbisenizi şık bir ceket ile birleştirmek, deri detayları bulunan elbiseler tercih etmek ya da takı seçiminizi buna göre ayarlamak tarzınızı ortaya koymak için iyi bir yöntem olabilir.

Gittiğiniz mekanın herhangi bir dress code’u yoksa, o zaman kıyafetlerinizde istediğiniz detaylara yer verebilirsiniz. Resmi ve spor elementleri bir araya getiren kombinler yapabilir ya da hem gündelik hem de şık kıyafetleri beraber kullanabilirsiniz. Genel olarak restoran ve kafe gibi mekanlara giderken bu tarz karma kombinleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

5. Dress code’a uygun giyinin

Yukarıda da değindiğimiz üzere, gittiğiniz mekanın dress code’una uygun giyinmek oldukça önemlidir. Başlıca dress code’ları şu şekilde sıralamak mümkündür:

1.    Casual: Casual, daha gündelik, rahat kıyafetlerin tercih edildiği bir dress code olarak tanımlanabilir. Spesifik bir kıyafet türünü ifade etmediği için casual mekanlarda istediğinizi giyebilirsiniz.

2.    Business casual: Business casual dress code daha çok iş yerlerinde giyilen kıyafetleri ifade eder. Gömlekler, pantolonlar, etekler, babetler ve topuklu ayakkabılar business casual mekanlarda tercih edilebilir. İş yerleri genelde barbekü ya da çalışan buluşmaları için bu dress code’u tercih eder.

3.    Business: Klasik iş giyimini ifade eden business dress code; pantolon, etek veya elbise ile ceket kombinlerini kapsar. Çoğunlukla iş etkinliklerinde bu dress code vardır.

4.    Black Tie: İş yemeklerinde, üst düzey etkinliklerde ya da önemli gecelerde Black Tie dress code geçerli olabilir. Resmi bir giyim olması nedeniyle kadınların uzun gece elbiseleri ve topuklu ayakkabılar tercih etmesi tavsiye edilir.

5.    White Tie: En resmi dress code olan white tie, diğerlerine kıyasla daha az tercih edilir. Oldukça üst düzey etkinliklerde rastlanabilen bu dress code, kadınlar için uzun elbiseler, eldivenler ve el çantalarını kapsar.

6. Renk ve aksesuar seçimine özen gösterin

Kafe ya da restoran gibi bir mekana gidiyorsanız, o mekanın temasına uygun aksesuarlar ve renkler tercih ederek hoş bir kombin yakalayabilirsiniz. Mekanın web sitesini ziyaret ederek ya da internetten fotoğraflarına göz atarak mekanda hangi renklerin ağırlıkta olduğunu görebilirsiniz. Böylece, kıyafetlerinizi ve takılarınızı bu renklere uygun bir şekilde seçebilirsiniz.

Kaynakça

https://www.realsimple.com/beauty-fashion/clothing/wardrobe-basics/what-to-wear

https://www.lifehack.org/367501/the-ultimate-guide-dress-codes-what-wear-for-every-occasion

https://www.faverie.com/magazine/how-to-dress-for-a-special-occasion/