Hırdavat sektöründe en çok yer bulan ihtiyaç kalemidir.

Kullanım yeri ve amacı doğrultusunda çeşitlilik gösterir. Kilit çeşitliliği kilitlemenin şekline göre de çeşitlilik arz eder. Nasıl kilitleniyor ise o isimle adlandırılırlar. Sürgü şeklinde bir kilitlenme olayı oluyor ise sürgülü kilit olarak adlandırılır. Sürgülü kilitlerin basit tarzının yanında kullanılışlı olmaları da ayrı bir özellik olarak karşımızda durmaktadır. Hırdavat ürün yelpazesinde kendine uzun zamanlardır yer bulan bir çeşittir. Kanca şekli ile kilitlenen sistem şekline de kancalı kilitler denilmektedir. Basit yapılı ve kolay kullanımlı olmalarından öteye fazla da bir meziyetleri yoktur. Basit ya da karmaşık tüm çeşitler Eryıldız.net hırdavat sitesinden temin edilebilmektedir.

Kilitleme çeşitlerinden sonra anahtarının yapısına göre de şekillenen çeşit isimleri de bulunmaktadır. Hırdavat âleminde bu tür kilitler basit ve Yale olarak ikiye ayrılarak adlandırılırlar. Basit için fişeli ve fişesiz tarz isimleri birer çeşit olarak karşımızda durmaktadır.

Bir başka çeşit de adını kilidin çalışma şeklinden almaktadır. Çalışma yapılarına göre adlandırılanların başında asma kilitler gelmektedir. Çok yaygın bir kullanım ağı olan bu çeşit de kendi içinde oldukça çeşitlilik arz eder. Bindirme yani kapazlama da denilen kilit çeşidi de yine çalışma yöntemi sayesinde bu ismi almıştır. Gömme kilitler ise arkadan ve cumbadan gömme olarak bilinen iki çeşit üstünde yoğunlaşırlar. Sürme çalışma şekli olan kilitler ile ispanyolet çeşitleri de oldukça kullanılan kilit çeşitleri arasındadır. Bir de özel kilitler vardır. Bunların özelliği, isteyenin durumuna göre yapılmış olmalarıdır. Komple ve gizli çeşitleri adı altında alt bir isimlendirmeye tabi tutulurlar. Birden fazla anahtar ile açılmaları güvenliği olduğu gibi şifre, ses ve parmak izi gibi güvenlik takım donanımları ile çalışanları da vardır. Hatta göz retinası hassasiyeti olanlar dahi yüksek güvenlik içeren kilitlerdir. Tüm kilit çeşitlerini sizlere sunacak olan mekânın adresi Eryıldız.net hırdavat internet sitesidir.