Kemerburgaz Turşu Festivalinde Dolar'ın Turşusunu Kurdular

Geleneksel Kemerburgaz Turşu Festivalinde altın, euro ve dolar'ın turşusunu kurdular.

Kemerburgaz Turşu Festivalinde Dolar'ın Turşusunu Kurdular
banner331

Eyüpsultan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 3’üncü Geleneksel Kemerburgaz Turşu Festivali renkli görüntülere sahne oldu.  Kemerburgaz Mahallesi Jandarma Karakol önünde gerçekleşen festivalde vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturarak leziz turşuların tadına baktı. Kemerburgaz’ın tarihi turşucuları altın ve doların da turşusunu kurarak festivale renk kattı. Etkinlik kapsamında, esnaf tarafından stantlara dizilen rengarenk turşuların tadına bakma fırsatı bulan vatandaşlar, ahtapot ve palamut gibi deniz canlılarından yapılmış turşulara da ilgi gösterdi. Festivalde en çok ilgiyi ise esnaf Behlül Koçum'un yaptığı "dolar ve "euro" turşuları çekti. Etkinlik kapsamında, çocuklar için kukla ve mehteran takımı gösterisi de yapıldı.  Festivale Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da katıldığı festivalde kuru fasulye ve pilav ikramında da bulunuldu. 


“TURŞU SAĞLIKLI BİR BESİN”
Turşuların tadına bakan Eyüpsultan Belediyesi  Başkanı Remzi Aydın, ”Çok güzel bir ortam var. Bu sene 3’üncüsünü yapıyoru ve tamamen tematik, kültür ağırlıklı. Kemerburgaz’ımızın turşusu çok meşhurdur. Son yıllarda unutulmaya başlanmıştı biz de hatırlatalım dedik. Şehir ekonomisine ve esnafımızın ekonomisine katkı sağlasın istedik. Amacımıza ulaştığımızı görebiliyoruz. Ayrıca obeziteye karşı mücadele ediyoruz. Turşuyla bunu da teşvik ediyoruz. Turşu sağlıklı bir besin. Her şey çok güzel” ifadelerini kullandı.

 “HER SENE KATILIYORUM, TURŞUYU ÇOK SEVİYORUM”
Festivale katılan Makbule Fırat, “Ben her sene geliyorum ve bu festivali takip ediyorum. Çünkü turşuyu çok seviyorum. Gerçekten çok yararlı. Evde yapmaya çalışıyorum ama buradaki gibi olmuyor. Kemerburgaz’ın turşuları gerçekten çok güzel. Herkese tavsiye ediyorum” dedi.


FESTİVAL ÇOK KISA SÜRDÜ
Festival'in iki saat gibi kısa sürede bitmesi katılanlar için üzüntü yarattı. Kemerburgaz'ın meşhur turşusunu duyurmak adına en azından haftasonu boyunca iki gün sürecek şekilde organize edilse daha iyi olurdu. Ulusal basının yakinen takip ettiği etkinliği izleyenler yarında gelip bu renkli anlara eşlik edebilirlerdi. Seneye inşallah festivalin daha uzun sürede yapılmasını temenni ediyoruz.

New Göktürk Dergisi - Kenan Yılmaz


Behlül Koçum'un yaptığı Dolar Turşusu ve Euro Turşusu

New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER