Milyonlarca kişi kahveyi tutkuyla tüketiyor. Tadının daha lezzetli olması için de birçok reçete sunuluyor. Ancak artan sıcaklıklar, öngörülemeyen yağışlar kahve bitkisinin verimini düşürüyor. İklim değişikliğinin kahvede zararlı olabilecek bileşenleri artırabileceği de öngörülüyor. İtalya’daki Udine Üniversitesi bilim insanlarının Nature Communications adlı bilimsel dergide geçen ay yayımlanan araştırması, kahvenin lezzetini artıracak ve bitkisini daha dayanıklı hale getirecek nitelikte. Araştırmayla, dünyanın en popüler içeceği olan Arabica kahvesinin şimdiye kadarki en eksiksiz genetik haritası bir araya getirildi. 

Yeni ve aroma 

Tek kökenli Kolombiya kahve çekirdeği hasadı, Etiyopya’dan gelen bir parti kahve ile aynı şekilde kavrulmuş ve öğütülmüş olsa bile bir kahve uzmanı farkı anlayabiliyor. İtalyan bilim insanları araştırmalarıyla dünyanın dört bir yanından gelen kahve çeşitlerinin aroma notalarındaki, diğer özelliklerdeki farklılıkların tekil genlerdeki çeşitlilikten kaynaklanmadığını ortaya koyuyor. Farklılıkların, kromozomların toplu olarak değiştirilmesi, silinmesi ve yeniden düzenlenmesinin bir sonucu olabileceğini öngörüyor.  

Genom dizilimi 

Çalışmayla, Arabica türünün şimdiye kadar yapılmış en eksiksiz genom dizilimi DNA iplikçiklerindeki “harflerin” çeşitler arasında çok az fark gösterdiğini ortaya koyuyor. Udine Üniversitesi’nde bitki genetikçisi ve çalışmanın yazarlarından Michele Morgantane ve ekibi, yüz binlerce baz çifti uzunluğundaki DNA iplikçiklerini kesintisiz ve önceki teknolojilere kıyasla daha yüksek doğrulukla okuyabilen yeni nesil dizileme teknolojisini kullandı. Bu bilgi, bilim adamlarının, kahvenin kendine özgü tatlı, yumuşak tadı gibi kahve üretiminde önemli olan genleri tespit etmelerine olanak tanıyor. Ayrıca kahve yetiştiricilerinin zorlu koşullara dayanabilen, belirli tat ve aromalara sahip yeni kahve çeşitleri geliştirmelerine de yardımcı olabilecek. 

Londra merkezli kahve kavurma şirketi Union Hand-roasted Coffee’nin kurucu ortağı Jeremy Torz, BBC News’e bilimin değişen bir ortamda kaliteli kahve üretmeye uygun bitkiler geliştirmeye yardımcı olacağını belirtiyor: “Bu, iyi bilim ve tutkulu çiftçilerin birleşimiyle sevdiğimiz kahvenin çok daha uzun süre bildiğimiz şekliyle var olacağına dair bir güvence.” 

Hangi tür kahve içiyoruz?

Kahve tutkunlarının keyifle içtiği içeceğin temelini oluşturan kahve ağaçları, ormanlarda doğal olarak 100’den fazla türle yetişiyor. Ancak bu geniş çeşitlilik içerisinde sadece bir avuç kadarı kahve içeceklerimizi hazırlamak için kullanılıyor. Küresel kahve endüstrisini şekillendiren ve damaklarda farklı tat profilleri bırakan 2 kahve türü Arabica ve Robusta. Üçüncü bir kahve türü ise Liberica olarak adlandırılıyor. Liberica. Geniş kitleler tarafından henüz keşfedilmedi.

Arabica kahvesi?

Kahve tutkunlarının favorisi olan Arabica, dağlık bölgelerde yetiştirilen bir kahve çeşidi, dünya kahve üretiminin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Arabica çekirdekleri, diğer kahve türlerine göre daha üstün bir tada sahip. Ancak bu özel kahve çeşidinin iklim değişikliğine karşı sınırlı bir dayanıklılığı var. İklim değişikliği Arabica kahvesinin geleceği konusunda endişeleri de beraberinde getiriyor.

Editör: Irem Su Uyumaz