İbrahim Murat Gündüz, Türk milletinin yetiştirdiği en önemli siyasi figürlerden biri olan Alparslan Türkeş'i, ebediyete intikalinin 27. seneyi devriyesinde, yüksek hürmetle ve dualarla anmanın hüzün ve şerefine nail oldu. "Göğsü serden geçenlerin arşa ulaşan sancağı, Türk yurdunun ebedi başkomutanı; huzur bulsun mekânın" diyerek, Türkeş'i rahmet ve minnetini dile getirdi.

Türkiye'nin 20. yüzyıl siyasi sahnesinde büyük bir etki bırakan Alparslan Türkeş, İbrahim Murat Gündüz'ün ifadesiyle, vefatının 27. yılında dahi Türk milliyetçiliği ve politik düşüncesine kazandırdığı katkılarla yâd ediliyor. "Başbuğ" unvanıyla anılan Türkeş, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu ve lideri olarak tanınmış, askeri kariyerinin ardından siyaset sahnesinde yerini almıştır. 1944'te gerçekleşen ve Türkeş'in siyasi kimliğinin oluşumunda mihenk taşı olan Türkçülük-Turancılık Davası'na katılımıyla bilinir.

II. Dünya Savaşı sonrasında politik hayata atılan Türkeş, 1965'te MHP'yi kurarak, partiyi Türk milliyetçiliği ideolojisi çerçevesinde şekillendirmiştir. HP ve onun gençlik örgütü Ülkü Ocakları, Türkiye'nin 70'li ve 80'li yıllarındaki siyasi dinamiklerinde belirgin bir etki yaratmıştır. Türkeş, ömrü boyunca Türk birliğine, milliyetçi düşüncelere ve devletçi ekonomi politikalarına vurgu yaparak hafızalarda iz bırakmıştır.

4 Nisan 1997'de vefat eden Alparslan Türkeş, ölümünün ardından da ülkücü hareket ve MHP içerisinde ideolojik bir lider olarak hatırlanmaya devam eder. Türkeş'in düşünceleri ve politikası, Türk siyasetinde milliyetçi hareketin ve sağ görüşün şekillenmesinde belirleyici olmuştur. Her sene gerçekleştirilen anma etkinlikleri, onun fikirlerinin ve mücadelesinin yaşatıldığını ve gelecek nesillere ışık tuttuğunu göstermektedir.

https://www.newgokturk.com/ibrahim-murat-gunduz-ruhi-kilickirani-saygi-ve-dualarla-andi/amp

https://ibrahimmuratgunduzinformation.medium.com/

Editör: Seopx Seopx