Altının gramı, güne yükselişle başlamasının ardından 2 bin 48  lirayı görererk rekor tazeledi. 

Dolar/TL'nin yükselişini sürdürürek 31,11'i aşarak tarihi zirvesine ulaşması gram altında rekoru beraberinde getirdi.

Cuma günü, altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,8 artışla 2 bin 32 liradan tamamlamıştı.

Altının gramı, yeni haftaya da yükselişle başlamasının ardından saat 12,10 itibarıyla 2 bin 34 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 496 liradan, Cumhuriyet altını 13 bin 980 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise 7 günlük yükseliş serisinin ardından gücünü koruyan doların baskısı altında kalarak hafif geriledi. Ortadoğu'da yükselen gerilim nedeniyle güvenli liman olarak görülen altına oluşan talep ise geçen hafta kaydedilen iki haftayı aşkın sürenin zirvesi yakınlarında fiyatlara destek veriyor. 

Ons fiyatları bugün önceki kapanışının yüzde 0,13 altında 2 bin 34 dolardan alıcı buluyor. Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 40 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 20 ve 2 bin 10 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

Dolar, küresel faiz oranlarına ilişkin ipucu verecek olan ekonomik verilerin açıklanacağı yoğun haftaya başlarken yatay seyrediyor. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi yüzde 0,03 azalışla 103,91 seviyesinde bulunuyor.

BU VERİLER TAKİP EDİLECEK

Analistler, ABD'de bu hafta açıklanacak verilerin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemlerde atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceğini belirterek, banka yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıların odağına yerleştiğini kaydetti.

Fed'in ne zaman faiz indirimine başlayacağına yönelik belirsizlik devam ederken,Fed yetkililerinin bu hafta da sözle yönlendirmelerine devam etmesi bekleniyor.

Analistler, söz konusu yönlendirmelerin ve açıklanacak makroekonomik verilerin varlık fiyatlarının yönü üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi.

Editör: Irem Su Uyumaz