GÖKTÜRK SATRANÇ AKADEMİ AVRUPA ‘DA 3.OLDU
 

01-07 Ekim tarihleri arasında Arnavutluk/Durres de düzenlenen Avrupa Kulüpler Kupasında Göktürk Satranç Spor Kulübü takımımız 6 Türk Sporcu ile 2.ile eş puanda Avrupa 3.oldu. Başarıda emeği geçen sporcularımız GM Vahap Şanal, GM Mustafa Yılmaz, GM,Emre Can, GM Cem Kaan Gökerkan, IM Eray Kılıç, IM Deniz Özen ve kulüp kurucularımızdan takım kaptanı Özgür Kumral’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Satrançta dünyanın 1 numaralı ismi GM Magnus Carlsen dâhil, ELO’su yüksek, iyi satranç oyuncularının yer aldığı turnuvada, dünya satranç otoritelerinin adından övgüyle bahsettiği genç yıldız IM Ediz Gürel turnuvanın “en başarılı sporcusu” oldu.

Türk Hava Yolları Spor Kulübü sporcusu IM Ediz Gürel 7’de 7 yaparak altıncı masa birincisi olurken, +20.6 ratinge ulaştı. Gürel, uzun yıllar unutulmayacak bir performansla rakiplerini geride bırakarak turnuva birincisi oldu ve zirveye yerleşti.

Göktürk Satranç Spor Kulübü sporcusu, dünya ilk 100’ünde yer alan GM Mustafa Yılmaz ise 7’de 5,5 yaparak ikinci masa üçüncüsü oldu, +10.2 ratinge ulaştı. Göktürk Satranç Spor Kulübü sporcusu IM Eray Kılıç da +21.7 ratinge ulaştı, 7’de 6 yaparak beşinci masa ikincisi olmayı başardı ve GM normunu elde etti.

Göktürk Satranç Spor Kulübü2

TÜRKİYE ÜÇ TAKIMLA YARIŞTI
Türkiye, Arnavutluk’ta kadınlar ve açık olmak üzere iki kategeoride yedi tur olarak oynanan Avrupa Kulüpler Kupası’na bu yıl 2 kulüp ve 3 takımla katıldı. Göktürk Satranç Spor Kulübü açık ve kadınlarda, Türk Hava Yolları (THY) Spor Kulübü ise açık kategoride yarıştı. GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can, GM Cem Kaan Gökerkan, IM Eray Kılıç ve IM Deniz Özen’den oluşan Göktürk Satranç Spor Kulübü açık kategoride son turda bir başka Türk takımı THY'yi yenerek bronz madalyaya ulaştı. Bu yıl Türkiye Satranç Süper Ligi’nin de şampiyonu olan ve otoritelerin geleceğin süper GM’si diye tanımladığı Ediz Gürel’in yer aldığı THY Spor Kulübü ise turnuvayı altıncı sırada tamamladı. Toplamda 33 ülkeden 121 sporcunun yarıştığı kadınlar kategorisinde ise Göktürk Satranç Spor Kulübü takımı 8. oldu.

Göktürk Satranç Spor Kulübü3

GM MAGNUS CARLSEN’İN KULÜBÜ ŞAMPİYON
Bu yıl 38’incisi düzenlen 2023 Avrupa Kulüpler Kupası’nda Norveç’ten Offerspill kulübü Avrupa Kulüpler Kupası'nda birinci oldu. Satrançta dünyanın 1 numarası GM Magnus Carlsen liderliğindeki takım olağanüstü performans gösterdi. Offerspill, namağlup şampiyon oldu. Turnavayı, Çekya’dan Novy Bor kulübü ise ikinci olarak bitirdi.

Göktürk Satranç Spor Kulübü4

54 ÜLKEDEN 84 KULÜP 601 SATRANÇÇI MÜCADELE ETTİ
Avrupa Kulüpler Kupası’na bu yıl Türkiye'nin yanı sıra aralarında Norveç, Çekya, Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İsrail, İtalya, Fas, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre'nin de bulunduğu toplam 54 ülkeden, 84 takım ve 601 sporcu katıldı.

Göktürk Satranç Spor Kulübü5

“MİLLİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, Avrupa Kulüpler Kupası’nda gösterdikleri müthiş performans için kulüp yöneticilerini, antrenörleri ve sporcuları kutlayarak şunları söyledi: “Türk yıldızları her katıldıkları turnuvadan kupa ve madalyayla dönüyor. Alt yapıya yaptığımız yatırımlarla müthiş bir nesil geliyor. Aldığımız başarılar, attığımız doğru adımların sonucudur. Çok mutluyuz. Türk millilerimizden kurulu takımıyla başarılı maçlar çıkararak, bronz madalya elde eden Göktürk Satranç Kulübü’nü kutluyorum. THY Satranç Kulübümüzü de başarılı performansı nedeniyle tebrik ediyorum. GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can, GM Cem Kaan Gökerkan, IM Eray Kılıç, IM Deniz Özen ile gurur duyduk Sporcularımız bireyselde de önemli başarılara imza attılar. Turnuvada müthiş bir başarıya imza atarak, turnuvanın en başarılı sporcusu olan genç yıldızımız IM Ediz Gürel’i, beşinci masa ikincisi olan ve GM normunu alan Eray Kılıç’ı, ikinci masa üçüncüsü olan usta sporcumuz GM Mustafa Yılmaz’ı ve Avrupa Kulüpler Kupası’nda başarılarıyla bizleri gururlandıran tüm kulüplerimizi ve sporcularımızı tebrik ediyorum. Türk satrancının varlığını Avrupa’da ve dünyada güçlendiren millilerimizle gurur duyuyoruz. Biz de gençlerimiz için, Türk satrancının gelişimi ve ülkemizin aydınlık geleceği için çalışmaya devam ediyoruz.”