Eyüpsultan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonuyla; yasadışı yollarla temin edilen Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait sikke ve takılardan oluşan toplam 3.368 adet tarihi eser ele geçirildi. Tarihi eserlere müşteri arayan şüpheli M.Y. isimli şahıs ifadesinin alınmasının ardından adli makamlara sevk edildi. 

Jandarma Suçüstü Yaptı

Jandarma ekipleri, tarihi eserlere müşteri arayışında olan şüpheliyi suçüstü yakalamak için yakın takibe aldı. Elindeki tarihi eserleri satma hazırlığında olan şüpheli suçüstü yakalandı. Kıskıvrak yakalanan şüphelinin üzerinde ve ikamet adresinde yapılan aramalarda; 2.950 adet sikke, 392 adet obje, 8 adet ok ucu, 7 adet yüzük, 3 adet küpe ile 3 adet kemer tokası olmak üzere toplam 3.368 adet tarihi eser ele geçirildi.

Roma ve Bizans Dönemine Ait Tarihi Eserler Ele Geçirildi

 Ele geçirilen eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce yapılan incelemesinde;  müzelik değerde oldukları, yurt içinde alım-satımının ve yurt dışına çıkarılmasının yasak eserler kapsamında olduğu değerlendirildi. Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait olduğu değerlendirilen eserler, 2.863 Sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında koruma altına alındı.

Yakalanan M.Y. isimli şahıs, ifadesinin alınmasının ardından adli makamlara sevk edildi.