İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden olan Ege bölgesi aynı zamanda dünya denizcilik tarihinin de başlama noktalarından biri. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ege bölgesinde birçok farklı tarihi mekân olup ulaşım açısından da sorun yaşanmıyor. Otobüs, hava ve kara yoluyla medeniyetler şehrindeki tüm tarihi mekânları gezilebilirsiniz.

İstanbul üzerinden gelmek isteyen ziyaretçiler genellikle İzmir İstanbul uçak bilet fırsatı ve erken rezervasyon avantajlarından faydalanarak tüm antik kentleri kolaylıkla gezebilecekleri bir rota oluşturabilir. Ya da İstanbul Marmaris otobüs bileti alarak Ege’nin güzellikleri görülebilir.

Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olmasıyla bilinen Ege bölgesi her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Dünya mirası açısından birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölge antik kent kalıntılarıyla da oldukça ilgi odağı oluyor. Bandırma Balıkesir üzerinden rota oluşturulabileceği gibi diğer konumlardan da kolay bir şekilde ulaşım rahatça sağlanabiliyor.

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Bergama mevkiinde yer alan Permagon antik kenti İzmir’in en tarihi bölgelerinden bir tanesi. Dünya mirası listesine giren antik kentin bulunduğu bölge, aynı zamanda dünyanın ilk sağlık merkezinin kurulduğu konum olarak da biliniyor.

Pergamon Antik Şehrini ziyaret ederken Pergamon Kalesi, Kızıl Avlu, Trian Tapınağı, Amfi Tiyatro gibi alanları gezebilirsiniz. Genellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak alanı olan antik kente girişlerde müze kart geçerlidir ve ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanabiliyor.

Milet Antik Kenti

Ege bölgesinde yer alan Milet antik kenti filozofların diyarı olarak anılıyor ve felsefe tarihine bakıldığında büyük bir öneme sahip. Aydın Didim ilçesinde yer alan antik kent Ege bölgesinin en ilgi çeken konumlarından biri halinde. Liman şehri olmasıyla tanınıyor olmasına rağmen zamanla alüvyonlardan kaynaklı denizden uzak gibi görüldüğü ortadadır. Milet antik kenti içerisinde amfi tiyatro, stadyum, hamam, Milet Müzesi, Agora ve Bizans beyliklerinden kalma yapıları görebilirsiniz.

Didim’e oldukça yakın konumda olan Milet antik kenti ziyaret etmek için müze kart geçerli olup İstanbul Marmaris otobüs güzergâhıyla da kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Genellikle yaz aylarında gezilmesi tercih edilen bölgede yeme içme ve konaklama konularında da herhangi bir sorun yaşanmıyor. İzmir İstanbul uçak bilet imkanları ile İstanbul üzerinden bu bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Efes Antik Kenti

Efes antik kenti Küçük Menderes deltasında yer alıp eşsiz güzelliklere ve tarihi kalıntılara sahip bir konumda. Günümüze gelene kadar dört kere yıkılarak ayakta kalan antik kent her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı halinde kalmaya devam ediyor. En önemli özelliği ise dünyanın en büyük amfi tiyatrosuna sahip olması. Antik tarihin en büyük kütüphanesine ev sahipliği etmesi de Efes antik kentini eşsiz kılan özelliklerden bir tanesi.

Efes antik kent ziyaretlerinde müze kartla kolay bir şekilde gezi yapabilirsiniz. İdeal olan gezi mevsimi ilkbahar ve sonbahar da olsa yaz aylarında kenti gezmek oldukça popüler. Güneş kremi sürmenizi ve şapkanızı takmanızı tavsiye ederiz.

Şirince beldesine yakın bir konumda olmasından dolayı Efes Antik kent ziyaretlerinde meşhur yemek tadımlarını ziyaretçiler keyifli bir şekilde sağlayabiliyor. İstanbul Marmaris otobüs bileti aracılığı ile bu bölgeye ulaşmak oldukça kolay bir hal alıyor.

Hierapolis

Hierapolis antik kenti travertenlerin üzerine kurulmuş bir kent olup günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odaklarındandır. Eşine az rastlanır özellikler taşımasından dolayı muadili olmayan antik kent, traverten sularının şifasından faydalanmak isteyenleri ağırlıyor.

Antik mezarlık, antik havuz, Kleopatra havuzu, Apollon tapınağı, hamam, kilise ve Amfi tiyatro antik kent içerisinde görülebilecek yapılardan. Pamukkale merkezine yakın konumda olan Hierapolis antik kentinde müze kartla kolay bir şekilde ziyaret mümkün oluyor.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi antik kenti dünyanın ilk bilinen borsasına sahip. Kütahya yakınlarında yer alan kent kültürel çeşitliliğine bakıldığında ikinci Efes olarak da anılmakta. Zeus tapınağı, Stadyum, Dünyanın ilk borsa binası ve sütunlu caddeleriyle ilgi çekiyor.

Müze kartla gezilebilmesi mümkün olan antik kent özellikle yaz mevsimlerinde ziyaretçilerini bekliyor. Konaklamak ve yeme içme hizmetlerinden faydalanmak isteyen ziyaretçiler Kütahya merkeze kolay bir şekilde ulaşım sağlayabiliyor.

Afrodisias Antik Kenti

Aydın Karacasu ilçesinde yer alan antik kent en iyi korunan mekânlardan. Anadolu’nun en görkemli antik şehirlerinden biridir. Keşfedilme hikâyesi oldukça farklı olan kentin fotoğraflarını Ara Güler çekip Time’s dergisine yüklemesiyle UNESCO Dünya Miras Listesine eklenmesiyle kent koruma altına alınıyor.

Diğer antik kentlere kıyasla devasa bir amfi tiyatrosu ve işlemeli sütunlarıyla ilgi çeken bir yapıya sahip. Afrodisias antik şehri içerisinde Helenik giriş kapısı, stadyum, sokak heykelleri ve amfi tiyatro göze çarpan yapılardır.

Sardes Antik Kenti

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan Sardes antik kenti Pers Kral yolu başlangıcındadır. Kent içerisinde yer alan mahkeme binası, sinagog gibi yapılar göze çarpan medeniyet kalıntıları arasında. En önemli özelliği ise Lidya kralının başkentinin olmasıdır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasıyla da ziyaretçilerin uğrak noktası haline geliyor. Bandırma Balıkesir tarafından da bu bölgeye ulaşılabilir.

Tüm bu kentler dışında birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antik kent ve tarihi alanlar bulunuyor. Metropolis antik kenti, Kane antik kenti, Artemis tapınağı, İzmir Agora gibi yapılarda her yıl turistlerin ziyaret ettiği eşsiz tarihi mekânlar arasında yer alıyor.