Bitcoin bu yıl iki katalizör sayesinde rekor seviyelere ulaştı. Bu iki etken ocak ayındaki spot Borsa Yatırım Fonu (ETF) onayı ve son yarılanma olayı oldu. 

Bitcoin cuma günü yılbaşından bugüne yüzde 60'ın üzerinde artış gösterdi ve mart ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 6 aşağıda işlem gördü.

Her iki itici gücün de Bitcoin'in fiyatını yükseltmeye devam etmesi beklenirken bu olaylar arka planda kaldı. Uzmanlar ise Bitcoin fiyatlarında itici güç olabilecek 4 gelişme olduğunu belirtiyor.

İşte Bitcoin fiyatlarına etki etmesi beklenen 4 gelişme:

1. FED'İN FAİZ İNDİRİMLERİ

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin görünümüne odaklanmış durumda ve bunun sonucunda hisse senetlerinin yükselebileceği beklentisi içindeler. Aynı dinamik, borçlanma maliyetleri düştüğünde değer kazanan spekülatif bir varlık gibi işlem gören bitcoin için de geçerli.

2021'de ultra düşük faiz oranları büyük oranda Bitcoin'in o yıl rekora ulaşmasında etkili oldu. Fed parasal sıkılaştırma kampanyasına başladığında ise ralli tersine döndü.

Galaxy CEO'su Mike Novogratz bu ayın başlarında Bloomberg'e verdiği demeçte "İlk çeyrekte, yarılanma gerçekleşti, ancak çoğunlukla ETF'lerin bu büyük benimsenmesini yaşadık.Bu durum fiyatlandırıldıkça, şimdi Fed'in ne yapabileceğine bakıyoruz. Kısa vadeli faiz oranları düşene kadar, Bitcoin muhtemelen 55 bin  ila 73 bin dolar aralığında kalacaktır" dedi.

 2. DÜZENLEMELER

Kripto topluluğu, Bitcoin için sık sık bir engel teşkil ettiğini kanıtlamış olan düzenleyici cephede de tutarlılık arıyor.

Ancak kripto etrafındaki yasal duyarlılık değişiyor gibi görünüyor.

Oppenheimer icra direktörü Owen Lau, mayıs ayı başlarında CNBC'ye verdiği demeçte, "Gelecekteki bir bitcoin katalizörü, yaklaşan stabilcoin faturası olabilir. Yasa bu yıl içinde çıkabilir" dedi.

Diğer bir yandan ABD Temsilciler Meclisi, kripto endüstrisi için geniş kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi kabul etti ve bu da sektör için bir kazanç olarak görülüyor.  Kriptoların Senato'daki kaderi belirsiz olsa da, bu durumun kripto dünyasına daha net kurallar sunması bekleniyor.

3. KASIM AYINDAKİ ABD SEÇİMLERİ

Galaxy CEO'su Mike Novogratz gerçek düzenleyici netliğinin başkanlık seçimlerinden sonra geleceğini söyledi.

Novogratz, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın, Başkan Biden'ın politikalarının aksine, sektör için artan bir destek sesi olduğunu belirtti.

Standard Chartered'dan Geoff Kendrick de mayıs ayında yayınladığı bir notta, Trump'ın zaferinin Bitcoin için geniş çapta olumlu olacağını söyledi. 

Kendrick, yatırımcıların alternatif yatırımlar aramaya başlamasıyla birlikte, ABD'nin bütçe açığı ve borç trendlerine ilişkin endişelerin artmasının da Bitcoin'i destekleyeceğini sözlerine ekledi. 

4. YAYGIN KULLANIM

Bitcoin'e bakış açısı değişirken, kripto para biriminin kendisi de bir tür yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. 

Bloomberg'e göre, geliştiriciler Bitcoin ağına işlevsellik katmak için çalışıyorlar. Bu çabalar, kriptoyu spekülatif bir varlıktan daha fazlası haline getirmeyi amaçlıyor ve hızla çevrimiçi hale gelen projelerle birlikte başka bir katalizör sunabilir.

Editör: Irem Su Uyumaz