ABD'de federal savcılar, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance'in kurucusu Changpeng Zhao'nun 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Savcılar bu talebi dün Seattle Federal Mahkemesi'ne yaptıkları başvuruda duyurdu. Savcılar talepte Zhao'nun 3 yılla cezalandırılmasının önemli bir mesaj vereceğini söyledi.

Zhao'nun avukatları ise şartlı tahliye talebinde bulundu. Federal yargıcın 30 Nisan'da kararı açıklaması bekleniyor.

SUÇLAMALARI KABUL ETMİŞTİ

Bir zamanlar kripto endüstrisinin en güçlü figürü olan 47 yaşındaki Zhao, geçtiğimiz kasım ayında, kendisinin ve şirketinin kara para aklamayı önleme gerekliliklerinden kaçtığını kabul ederek Binance'in CEO'luğundan istifa etti. Binance ise 4,32 milyar dolarlık cezayı ödemeye razı oldu.

Savcılar, suçlulara kucak açan bir "Vahşi Batı" modeli uygulayan Binance'in El Kaide ve IŞİD gibi terör örgütleri ile yapılan 100 binden fazla şüpheli işlemi bildirmediğini söyledi.

Savcılar ayrıca Binance'ın çocuk istismarına ilişkin suçlarda ödemelere aracılık ettiğini ve fidye yazılımı gelirlerinin büyük bir kısmında kullanıldığını belirtti.

AVUKATLARDAN HAFİFLETME TALEBİ

Zhao'nun avukatları hafifletme talebinde bulunurken, savunmalarında müvekkillerinin ilk kez suç işlediğini, suçunu kabul ettiğini, benzer bir davada hiçbir sanığın hapis cezasına çarptırılmadığını belirtti. 

Avukatları, Zhao'nun ayrıca ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'na 50 milyon dolar ödediğini söyledi.

2017 yılında Binance'i kuran Zhao, geçen yıl 175 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmış ve federal kurallar dahilinde herhangi bir cezayı temyiz etmemeyi kabul etmişti.

Binance'in cezası ise 1,81 milyar dolarlık para cezasını ve 2,51 milyar dolarlık tazminatı içeriyordu.