Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme hakkında Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, iki liderin de bölgesel güvenliği tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı mücadelede ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın önemini yinelediği belirtildi.

Açıklamada, Trump ile Erdoğan’ın, Suriye’ye ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ve ülkedeki iç savaşı sona erdirmek üzere Cenevre’deki görüşmeleri desteklediği vurgulandı.Ayrıca açıklamada, iki liderin, “Suriye’deki insani krizin sona erdirilmesi, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine dönmesine izin verilmesi, kötü müdahalelerden ve teröristlerden arındırılmış birleşik bir Suriye’nin istikrarının sağlanması” gerektiğine vurgu yaptığı aktarıldı.ABD’nin, YPG’ye Rakka operasyonu kapsamında verdiği silah ve ekipman desteği kastedilerek, açıklamada şu ifadelere yer verildi:”Eski politikamızla tutarlı bir şekilde, Başkan Trump, Rakka operasyonu tamamlandığına ve IŞİD’in geri dönememesi için istikrarı sağlama evresine geçtiğimize göre, Suriye’deki ortaklarımıza verdiğimiz askeri yardımlarla ilgili bekleyen ayarlamalar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirdi.”

 

ASKERİ EKİPMAN ALIMI DA GÖRÜŞÜLDÜ

Açıklamada, iki liderin ayrıca ABD’den askeri ekipman alımını da görüştüğü kaydedildi.

ERDOĞAN’IN RESMİ HESABINDAN FOTOĞRAF PAYLAŞILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme sırasında, Erdoğan’ın resmi Twitter hesabından görüşmeye dair fotoğraf paylaşıldı.

DİKKAT ÇEKEN DETAY: 57. ALAY SANCAĞI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile Başdanışman Hamdi Kılıç da fotoğrafta yer aldı. Çalışma odasında bulunan Çanakkale Savaşı sırasında son erine kadar şehit düşen 57. Alay'ın sancağı dikkati çekti.

Fotoğrafa dikkat çeken başka ayrıntılar da mevcut. Odada Çavuşoğlu’nun arkasında 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın, Erdoğan’ın arkasında ise Altay tankı maketinin yer aldığı görülüyor.

YPG’YE SİLAH VERİLMESİYLE İLGİLİ KARAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefonda görüşmesine ilişkin konuştu. Çavuşoğlu, “Bizim Amerika ile ilişkilerimizin olumsuz anlamdaki en çok konulardan birisi ise FETÖ ile diğer konuların yanında ABD’nin YPG’ye vermiş olduğu silahlardır.

En son bazı zırhlı araçların da verildiğini gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu rahatsızlığını bir kez daha sayın Trump’a iletmiştir. Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdiğini bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir. Net bir şekilde generallere ve ulusal güvenlik danışmanına talimat verdiğini ve bundan sonra herhangi bir silahın verilmeyeceğini Trump sayın Cumhurbaşkanımıza net bir şekilde söylemiştir. İfadelerinden memnuniyet duyduk  uygulamada da görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.