İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Engelliler Şube Müdürlüğü “Engelliler Haftası” kapsamında engelli bireylerin sahip olduğu duygusal-düşünsel potansiyel ve yeteneklere dikkat çekmek amacıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinliklerle, engelli bireylerin toplumsal hayata eşit katılımının önünü açılması, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi farklı alanlardaki sorunlarının dile getirilmesini sağlanması amaçlandı.

GÖKYÜZÜNÜ RENKLERE BOYADILAR

Şile Engelliler Kampı’nda düzenlenen “Uçurtma Şenliğinde” özel gereksinimli bireyler, aileleri eşliğinde gökyüzüne uçurtmalarını gönderdirler.  Aynı saatlerde Kemerburgaz Kent Ormanı’nda düzenlenen piknik programında ise eğitmenler eşliğinde tüm katılımcılar; boyama, ip atlama, yakan top vb. oyunlar oynayarak doyasıya eğlendiler.

MİNİ KONSERLERDE EĞLENDİLER

ÖZGEM merkezlerinde eğitim alan küçük yaş ve büyük yaş öğrenci gruplarının katılımıyla “Öğrenci Şenlikleri” kapsamında mini yarışmalar (Sandalye kapmaca, hedefe top atma, ailelerin kendi tasarladığı şapka defilesi, bil bakalım vb.) düzenlendi.  Velilere yönelik mini oyunlar (sandalye kapma yarışması, bil bakalım vs.) ve mini konserler şeklinde etkinlikler gerçekleştirildi.

ASKERLİK SEVİNCİ

Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı himayesinde “Bir Günlük Temsili Askerlik” programı her yıl 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasında 20 yaş ve üzeri askerlik yapmamış engelli bireylere askerlik duygusunun yaşatılması amacıyla yapılıyor. Bu yıl ki program her iki yakada Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı farklı birliklerle gerçekleştirildi.

Anadolu Yakası organizasyonu KKK Piyade Okulu Komutanlığı (Tuzla) koordinasyonunda Tuzla Piyade Okulu’nda ve Avrupa Yakası organizasyonu ise 3.’üncü Kolordu Komutanlığı MEBS Alayı Hasdal Kışlası’nda düzenlendi. Programa 21 özel gereksinimli bireyle katılım sağlayan İBB Engelliler Şube Müdürlüğü, 175 özel gereksinimli bireyin askerlik sevincine ortak oldu.