AFET EĞİTİM MERKEZİ GÖKTÜRK’TE 

Eyüp Sultan Afet Yönetim Birimi (ESAY) birimi tarafından profesyonel ve gönüllü ekiplerin yetiştirilmesi için Eyüpsultan Belediyesi Afet Eğitim Merkezi Göktürk'te hazırlandı.

Göktürk’te kurulan Afet Eğitim Merkezi’nde 1 idari ofis, 35 kişilik eğitim sınıfı, çocuklara özel yangın istasyonu, kentsel arama kurtarma eğitim istasyonu, eğitim kulesi ve tırmanma duvarı, kuyu operasyonları eğitim istasyonu, tahkimat eğitim alanı, çadır ve kamp alanı hazırlık eğitim alanı bulunuyor.

TÜRKİYE’DE AKREDİTE OLAN 2. İLÇE BELEDİYESİ OLDU

Daha önce AFAD Arama Kurtarma Akreditasyonu almaya hak kazanan ESAY birimi gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sonucu bu kez de Arama Kurtarma Eğitmenliği Akreditasyonu almış oldu. Eyüpsultan Belediyesi Türkiye’de akredite olan ikinci ilçe belediyesi oldu.

MERKEZDE ARAMA KURTAMA EĞİTİMLERİ VERİLİYOR

Göktürk Afet Eğitim Merkezi’nde kentsel arama kurtarma eğitimleri, AFAD gönüllü eğitimleri, afet farkındalık eğitimleri, kule ve dağcılık eğitimleri verilecek. 

gokturk-afet-egitim-esay

ÇOK FONKSİYONLU AFET EĞİTİM MERKEZİ YAPILDI

Hasan Söker yeni yapılan Eyüpsultan Belediyesi Afet Eğitim Merkezi ile ilgili ise şu bilgileri verdi:

“Eğitim merkezimizde 6 farklı parkur bulunmakta. Afet bölgelerinde özellikle çok işimize yarayacak bir enkaz eğitim alanımız var. Onun dışında çocuklarımız için küçük bir yangın eğitim alanımız var. Bunun yanı sıra tahkimat eğitim alanı, çadır kurma ve kamp hazırlık alanı, kuyudan ve derinden kurtarma operasyonları için bir kuyu çalışma alanı var. Ayrıca bir eğitim kulemiz ve tırmanma duvarımız mevcut. Tırmanma duvarımız yaklaşık 14 metre. 4 farklı zorluk seviyesinde rotamız var. Kulemizin de en üst iniş seviyesi 14 metre. Serbest iniş – çıkış ve kule operasyonları yapılabilecek seviyede inşa edildi”