Acil durumlarda olay sonrası yaralanmış kişilere doğru ilk yardım uygulamak hayati değere sahip oluyor. Her bireyin kendisi de yakınları için kesinlikle bilmesi gerekli olan pratik 10 ilk yardım kuralı ile günlük yaşamımızda her an her yerde ihtiyaç duyulabilecek yardımlar ile sevdiklerinizin ve kendinizin ve yardıma muhtaç olan başka bireylerin hayatını kurtarma görevinde bulunabilirsiniz.

Herhangi bir patlama kaza yangın hastalık gibi olaylarda uygulanabilecek ve yaşam kurtaracak önemli uygulamalar hakkında detaylı bilgi edinmek her bireyin görevidir. Acil durum ve kurtarma işleminde ilk yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olunması ne zaman nerede olay olursa olsun olumsuz bir durum yaşanması sırasında kurtarıcı durumda olunması demektir.

İhtiyaç halinde ilk yardım müdahalesi yapacaksanız ilk önce kişi için güvenli ve sakin rahat nefes alma durumunun olacağı bir ortam hazırlamanız gerekir. Çevrenizi saracak bireylerin kalabalığını önleyin ve hastayı sakinleştirmeye çalışın. Kesinlikle önceden 112 Acil servisini arayın ve hasta hakkında doğru bilgilendirme yapın. Bunun sonrasında ilk yardım müdahalesine başlayın. Eğer bilinmiyorsa mutlaka acil durum ve kurtarma ekipleri beklenmelidir.

İlk Yardım Müdahalesinde Takip Edeceğiniz Aşamalar

Acil yardım gerekli olan her durumda sizin ve ikinci bir kazazede olmamanız için ilk önce ortamın güvenliğini tam olarak sağlanmalıdır. Trafik kazasında üçgen reflektörler ile aracın ön ve arkasında güvenli bölge oluşturun aracınızda özellikle akşam fark edilmenizi sağlayacak olan fosfor şeritli yelek kullanılması önemlidir.

Evde araç ve yolculukta acil durumlar için sizin ve ailenizin bilindik rahatsızlıklarında da kullanılabilecek acil yardım çantasını hazır durumda bekletin. Zamanla bu malzemeleri güncelleyin eksik olanları tamamlayın. Bunların yanı sıra acil durum ve kurtarma hakkında bilgi edinin.

Deneyimli sertifikalı bir merkezden uygulamalı olarak ilk yardım eğitimi alın. Özellikle medyada yer alan kazalar yaralanmalar hastalıklılar da başıma gelirse ne yaparım düşüncesi ile hareket edin. Ve bu durum karşısında neler yapacağınızı düşünün.

Kanamalarda akan kanı durdurmak için en iyi yöntemin kanama olan yere baskı uygulamak olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Kan kayıpları sebepli başta trafik kazaları iş ve ev kazaları olmak üzere pek çok insan hayatını yitirmektedir.

Acil Durumlarda Hastaya Doğru Müdahalenin Önemi

Acil durumlarda kazazede ve hastanın özellikle medeniyetten uzak yerlerde taşınması gerekli ise bir an evvel yardım istemek daha çok insanla yaralı taşımanın etkin olacağı mümkündür.

Hastanın baş dönmesini takip eden bayılma hissi durumlarında hasta ya da kazazedeyi düz bir zemine yatırarak el ve ayaklarını kalp seviyesinin en az 30 santim yukarıda tutulmasını sağlayın. Bu durum hastanın şoka girmesini engelleyecektir.

Bilinç kaybı yaşanan fakat kalbi atan ve solunum olan yaralılar veya hastaları yan tarafa yatar durumda bekletmekte fayda vardır. Yan tarafa yatılı durumda bekletilmesi sayesinde dilin geriye kaçarak soluk yolun tıkanması mide içeriğinin akciğere kaçması gibi durumlar engellenmiş olur. Tüm merak ettikleriniz için https://survive.istanbul/category/acil-durum-ve-kurtarma/ sitesine bakabilirsiniz.