Savaşın ortasında Fransa’ya gidecek ikmal konvoyuna katılmak için yaklaşık bin 400 ton mühimmat yüküyle demir atmıştı. İşte her ne olduysa o zaman oldu. Kargo gemisi bekleme yaptığı bölgede karaya oturdu ve bir süre sonra iki parçaya bölünerek battı. Ancak hikaye burada bitmiş gibi görünse de aslında ortadaki tehlike çok daha büyük.
Takvimler 1944 yılını gösterdiğinde İkinci Dünya Savaşı’nın nasıl sonuçlanacağı yavaş yavaş belli olmaya başlamıştı. Almanya, İtalya ve Japonya’nın başını çektiği Mihver İttifakı birçok cephede art arda yenilgiler almaya başlamış ve savaşa hızlı başlayan mihver devletlerin nefesi tükeniyordu. Böyle bir ortamda savaşın yarattığı yapısal yıkımdan en az etkilenen ve önde gelen müttefik devletlerden biri olan ABD’nin, Avrupa’da bulunan müttefiklere sağladığı ikmal malzemeleri de oldukça kritik bir önem taşıyordu.
 

Kıyamet enkazı sular altında: Tam bin 400 ton Patlarsa küçük bir tsunami etkisi yaratabilir

SS Richard Montgomery kargo gemisi 15 Mart 1943'te inşa edilmeye başlandı ve 15 Haziran 1943'te denize indirildi. Göreve başladıktan kısa süre sonra Ağustos 1944'te Fransa’ya gidecek ikmal konvoyuna katılmak için yaklaşık bin 400 ton mühimmat yüküyle Thames Nehri’nin girişinde demir atan SS Richard Montgomery, bekleme yaptığı bölgede karaya oturdu ve bir süre sonra iki parçaya bölünerek battı.

 

'KİTLESEL HASARA VE CAN KAYBINA SEBEP OLABİLİR'

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan 2021 yapılan çalışmada Thames Nehri’nde derin olmayan bir noktada bulunan batığın tuzlu su etkisiyle tahmin edilenden daha hızlı şekilde bozulmaya başladığı ve bu durumun gemide bulunan bin 400 ton mühimmatı tetikleyerek kitlesel hasara ve can kayıplarına yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Editör: Irem Su Uyumaz