Soğutucular, genel olarak sıvı veya gaz formundaki bir akışkanın kullanılmasıyla ortamın sıcaklığını düşüren ya da istenmeyen ısının uzaklaştırılmasını sağlayan cihazlardır. Ayrıca bir soğutma döngüsü kullanarak ısı transferini soğutucular gerçekleştirir. Böylelikle belirli alanları soğutarak istenilen sıcaklığı sağlar. Şimdi hep birlikte soğutucu türlerini inceleyelim.

Soğutucu Türleri Nelerdir?

1.       Kondenser: Gazın sıvıya dönüşmesini sağlayan bir cihaz veya bileşendir. Soğutma sistemlerinde, buharlaşmış olan gazın tekrar sıvı hale dönüşmesi ile ısı değişimi sağlanması için kullanılmaktadır. Kondenserler, soğutma sistemlerinin bir parçası olarak bulunurken, buharlaşma döngüsünün tamamlanmasına yardımcı olurlar.

2.       Kondenser Üniteleri: Soğutma sistemleri ile klima sistemlerinde kullanılan önemli bileşenlerinden birisidir. Kondenser üniteleri, gazın sıvıya dönüşmesini sağlayarak ısı transferini gerçekleştirir. Böylece sistemin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

3.       Evaporatör: Evaporatörlerin asıl görevi, sıvı akışkanı buharlaştırarak soğutma sağlayıp içerisinde bulunduğu ortamı serinletmesidir. Evaporatörler, soğutma sistemlerinin önemli bir parçasını oluştururlar. Genel olarak kondenserlerle beraber çalışarak istenilen sıcaklık koşullarının oluşturulmasına yardımcı olurlar.

4.       Plastik Kabinli Soğutucular: Çoğunlukla taşınabilir soğutma cihazları olarak kullanılan ve plastik malzemeden imal edilmiş olan soğutucu cihaz türlerinden birisidir. Bu tür soğutucular, kamplarda, pikniklerde, açık hava etkinliklerinde ve diğer taşınabilir soğutma ihtiyaçlarında kullanılabilir.

5.       Vitrin Soğutucular: Vitrin soğutucular, genel olarak gıda işletmelerinde kullanılır. İçerisinde yiyecek ve içecekler sergilenerek soğutulduğu özel tasarım soğutucu cihazlardır. Bu tür soğutucular kafelerde, pastanelerde, restoranlarda, süpermarketlerde ve buna benzer işletmelerde kullanılarak müşterilere sunulan ürünlerin soğuk ve taze kalmalarını sağlar.

Soğutucuların Bakımı Nasıl Yapılır?

·         Soğutucunun dış ve iç kısımları düzenli olarak temizlenmeli. Dış kısmını nemli bir bez ya da sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. İç kısmını temizlemek için sıcak su ile birlikte deterjan kullanabilirsiniz.

·         Kompresörü düzenli şekilde kontrol edilmelidir. Kompresörün fanı çalışıyor mu, fazla ses veya sızıntı yapıyor mu gibi sorunlar kontrol edilmeli. Sorunun olması halinde bir uzmana başvurulmalıdır.

·         Soğutma sistemini sağlıklı bir şekilde çalıştırabilmek için gaz seviyesi kontrol edilmelidir. Gaz seviyesinin düşük olması ya da kaçak olması halinde yine uzmana danışarak gaz dolumu ya da onarımı yapılması gerekmektedir.

·         Dondurucu bölümde buz birikintisi varsa temizlenmesi ve drenaj sistemi kontrol edilmesi gerekir. Buzlanma veya tıkanıklar, soğutucunun verimliliğini azaltarak su sızıntılarına neden olabilir.

·         Aynı şekilde buzlanma veya su birikintisi, soğutucunun iç sıcaklığının artmasına, verimliliğin ise azaltılmasına sebep olabilmektedir.

·         Kapı contaları ile mühürleri düzenli şekilde kontrol edilmeli, gerektiğinde temizlenip değiştirilmelidir. Bozulmuş olan contalar, soğutucunun içerisindeki sıcaklığın artmasına ve enerji tasarrufu sağlamayan soğutucu kaçaklarına neden olabilmektedir.

·         Bu sistemlerin düzenli olarak bakımı yapılması için bir takvim oluşturulması önerilir. Belirli zamanlarda bakım, kontrol ve temizlik işlemlerinin gerçekleştirilmesi halinde soğutucuların daha uzun ömürlü ve sağlıklı şekilde çalışması sağlanabilmektedir.

Termik Soğutucu ihtiyaçlarınız için tıklayın! https://www.buzcelik.com/tr/