Günümüzde iç temel işleve sahip olan sızdırmazlık çözümleri hayatı kolaylaştırmak yönünde teknolojinin gelişmesi ile geleceğe dair güvenilir bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Tabakalar arasında oluşan boşlukları doldurmak başta olmak üzere herhangi bir konuma bariyer oluşturabilmek ya da alt tabakalarda oluşabilecek olan yapışma ve sızdırmazlıkları sağlama amaçlı olarak farklı materyaller kullanılır.

Yapılacak olan bu işlemlerde seçilecek olan ürünler çok önemlidir. Hareketli parçalar ile hareketsiz parçalar için kullanılacak olan sızdırmazlık ürünleri farklıdır. Bu farklılığının çok iyi bir şekilde tespit edilmesi gereklidir. Bu yüzden bu tarz işlemlerinin işin ehilleri tarafından doğru ürün seçimi ile yapılması çok önemlidir.

Sızdırmazlık için belirlenecek olan materyal kullanılacağı alandan sağlanacak olan faydanın en yüksek seviyede olmasına yarar sağlar. Sızdırmazlık işlemleri günümüzde ıslak ya da kuru olan hemen hemen her alanda kullanılabilir. Yalıtım ve izolasyon çalışmalarında en başta belirlenmesi gereken konulardan biridir.

Sızdırmazlık Elemanları

Sektörel olarak bakıldığında sızdırmazlık elemanları farklı isimler ile karşımıza çıkar.

Bunlara örnek vermek gerekirse;

  • O-ring
  • Takım Halka
  • Döner Mil Keçesi
  • Körüklü Keçe olarak belirtmek mümkündür.

İşlev olarak bakıldığında özellikle hareketli halde olan ya da hareketsiz olarak kullanılan makinelerde bulunan parçaların aralarına karışabilecek farklı her türlü maddenin diğer parçalara sızmasını engelleyen elemanlar olarak kullanılır. Bu elemanları statik ve dinamik olarak sınıflandırabiliriz. Statik hareketli parçalar için dinamik ise hareketsiz parçalar için kullanılan bir terimdir.

Sızdırmazlık Contası

Kaçakları önleyebilmek amacı ile makine parçalarında ya da tesisatlarda genel olarak sızdırmazlık contası kullanılır. Bu contanın görevi iki farklı parça arasında birleştirici rolü oynayarak sıkıştırma işlevinin sağlanmasına yardımcı olmaktır. Bu parçanın verimli bir şekilde kullanılabilmesi için uyumlu bir ölçü ve çalışma prensibi oluşturmak çok önemlidir. Özelliği sayesinde sıklıkla kauçuk ürünler ve plastikler arasında kullanıldığı görülür.

Sızdırmazlık Sıvısı

Genellikle izolasyon, yalıtım ve poliüretan uygulamalarında ihtiyaç olan sızdırmazlık sıvısıdır. Kauçuk ve plastik kaplamada da sıklıkla kullanılır. Yapılan alanda kullanılacak olan diğer maddeler ile uyumluluk anlamında tercih edilebilecek bir üründür. Sızdırmazlık testlerinin de kolaylıkla yapılabiliyor olması açısından sektör tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Statik ya da dinamik hareketliliğe bağlı olarak doğru bir sızdırmazlık elemanın seçilmesi kullanım sonrasında bir sorun yaşanmaması adına önem teşkil eder. Bu yüzden profesyonel bir ekip tarafından doğru ürünlerle konumlandırılmış bir sızdırmazlık uygulaması yapılmalıdır.

Sızdırmazlık Macunu

Yalıtım uygulamalarında en çok ihtiyaç duyulan elemanlardan bir tanesi sızdırmazlık macunudur. Bir alan üzerinde yalıtım uygulanmak istendiğinde kullanılan bu parça sayesinde sızdırma olayı ortadan kaldırılır.

Katılaşması sayesinde işlevsel özelliği devreye girer. Bu malzemenin en büyük özellikleri arasında nemden, yüksek ısıdan ve sıvı akışkanlığından etkilenmemesi olarak gösterilir. Yalıtkanlığı her ortamda kolay ve rahat bir şekilde etkilidir.

Pnömatik ve sızdırmazlık ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için doğru adres! https://www.gdchidrolik.com/

Editör: Seopx Seopx