İlker Özdemir kimdir? Sizden dinleyelim?
Merhaba sevgili New Göktürk dergisi okuyucuları ve takipçileri, İstanbul doğumlu lakin çocukluğu İzmir’de geçmiş, İzmirli bir müzisyenim. Küçük yaşlardan beri müzik,doğa sevdalısı ve hayvan severim. Uzun yıllardır sürdürdüğüm müzik yaşantımda beslendiğim tüm müzik insanlarının etkilerini müziğim ve yaşantımda hissediyorum,bütün  bu birikimlerimi dinleyicilerim ile paylaşmak istiyorum.İstanbul’da yaşıyorum ve bir kız çocuğu babasıyım.

Müzik hayatınız nasıl başladı, nasıl gelişti? Çeşitli yarışmalarda dereceleriniz olduğunu biliyoruz biraz  bahseder misiniz?
Müzik yolculuğum ortaokulda çok sesli okul korosuna seçilmem ile  başladı,öğrenciliğim döneminde katıldığım liseler arası müzik yarışmaları, Trt’nin düzenlediği müzik yarışmaları ve Eurovision,uluslararası müzik festivalleri gibi birçok yarışmada aldığım çeşitli ödüller neticesinde zamanla müzik hayatımdaki profesyonel kariyerimi oluşturduğum vazgeçilmezim oldu. 
Bu süre zarfında Müjdat Gezen Sanat Merkezinde klasik gitar ve hafif müzik bölümlerinde Sn. Hüsrev İsfendiyaroglu,Esin Engin,Selmi Andak  gibi değerli hocalardan eğitim aldım. Katıldığım müzik yarışmaları sayesinde ülkemizin  en önemli müzisyenleri ile tanışma ve  çalışma  fırsatım oldu. Melih Kibar,Turhan Yükseler,Ümit Eroğlu,Eser Taşkıran,Ömer Er ve Mine Mucur’un yönettiği büyük orkestralar önünde solist olarak  sahne aldım.

Bu yarışmalarda yolumun kesiştiği en büyük öğreticim Aysel Gürel ile tanışıp çalışmaya başlamam, ona yaptığım asistanlık zamanlarım, beraber ürettiğimiz şarkılar, tiyatro müzikleri ve karşılıklı sevgimiz ile geçirdiğimiz yıllarımız neticesinde müzik camiasında ve çevrede Aysel Gürelin manevi oğlu olarak tanındım.Aysel Gürel'in  kendi isteği ile hastalığı döneminde hazırlanan Çınar (vol1) isimli albümün koordinatörlüğü ve prodüktörlüğünü yaptım. 20 yılı aşkın bir sürede bir çok isimle solist/vokalist olarak aynı sahneyi paylaştım.Yurt içi ve yurt dışında oluşturduğum orkestralarımla birçok organizasyon ve etkinlikte sahne aldım ve almaya devam ediyorum.

Gelelim yeni yayınlanan “Yağmurlar” albümünüze…

Tamamen sevdiğim müzisyen arkadaşlarım ve dostlarım ile beraber hazırladığımız “Yağmurlar” albümüm uzun bir çalışmanın ürünü. Akustik olarak çeşitli stüdyolarda Murat Engin'in aranjörlüğünde kayıt edildi. Ülkemizin en önemli müzisyenlerinin eşlik ettiği albümümde kendi bestelerim dışında Barış Bilgili, Suavi, İlhan Şeşen, Kubat ve Aysel Gürel şarkıları var. Zerrin Özer ile “Yağmurlar” da, Betül Demir ile “Martı” da düet yaptık.
2016 Ocak ayı  sonuna  doğru Avrupa Müzik etiketi ile İLKER ÖZDEMİR  “YAĞMURLAR” albümüm tüm dijital platformlarda ve şubat ayının ilk haftasından itibaren de fiziki olarak müzik marketlerde yerini aldı.Zerrin Özer gibi güçlü bir ses ile çalışmak neler hissettirdi size?
Zerrin Özer uzun yıllardır sanatçı kişiliği ve muhteşem sesi ile gönüllerimize taht kurmuş,milyonların sevgisini  sonuna kadar hak eden ülkemizin en önemli kadın vokali bana göre. Ne mutlu bana ki Aysel Gürel vasıtasıyla yıllara dayanan kardeşliğimiz, yaşanmışlıklarımız var.Şunu tereddütsüz söylemek isterim ki ömrümün sonuna kadar sevgisini  dostluğunu kaybetmek istemeyeceğim çok önemli biri, benim ailemden biri Zerrin’im.

Şarkımız için düet teklifini götürdüğümde daha  hiç dinlemeden onay vermişti.şarkıyı beğenince  ve seslerimiz de  örtüşünce uzun yıllar dinleneceğini düşündüğüm bir düet çıktı ortaya  sanırım....
Kendisine muhteşem yorumu ve her daim yanımda olduğu için tekrar teşekkür ediyorum, ve de özellikle şu sıralar sağlık durumu hiç müsait olmamasına rağmen Yağmurlar’ınklibi için evinin kapılarını açıp benimle kamera karşısına geçtiği için ayrıca müteşekkirim. Biliyorsunuz konserlerde ve TRT müzik kanalında her hafta canlı yayında beraberiz.


“Bana Sevgiyi Anlat” isimli filmde rol almıştınız sanırım 1996 yılında, yine oyunculuk düşünmediniz mi?

Evet 1996 yılında sevgili Sibel Turnagöl ve Tarık Tarcan ile rol aldığım bir filmim oldu. Babasından intikam almak isteyen kadına aşık olan müzisyen genci canlandırıyordum o filmde. Hatta kendi bestelerimin ve sesimin de yer aldığı bir filmdir.
Ben hep müzik yapmak istedim. Şarkıcı olarak kabul görmek ilk tercihimdi her zaman. Hatta o filmden sonra  bir şampuan reklamı için teklif aldım uzun saçlarımdan dolayı:) Ama o dönem anlaşma yaptığım müzik firması yüzünden ve  kendi tercihimden dolayı teklifi geri çevirdim.
Belki devam etseydim diziler ile daha geniş kitlelerce daha önce tanınabilirdim... Kim bilir… Tekliflere açığım :)Son olarak İlker Özdemir neler yapmakta? Gelecekte neler yapacak? Projeleriniz? Sizi nasıl takip edebilir okuyucularımız?

Öncelikle sosyal medya kullanıcısıyım.
Twitter’da @ilkerozdemirofc ‘yi takip edebilirler. Facebook’ta ilker özdemir-official sayfamı takip edebilirler. Etkinliklerimiz haberlerimiz aynı zamanda www.ilkerozdemironline.com adresinde.

Şu ara albümümün promosyon dönemindeyim mümkün olduğunca canlı performans yapabileceğim tv radyo programları ve etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Zaman zaman kurumsal iş toplantıları ve organizasyonlarda sahne alıyorum. Halk konserleri ve festivallerde yer almak ve şarkılarımı daha geniş kitlelere sevdirmek en büyük arzum. Sanıyorum yaza doğru 2.klip şarkımız Kubatın sözünü yazıp bestelediği albümümün en hareketli şarkısı “Yandım Yandım” olacak sürprizlerle.

Beste ve söz çalışmalarım devam ediyor. Bir kaç albüm yapmaya yetecek kadar sakladığım şarkılarım var diyebilirim. Kısmet oldukça eserlerimi duyuracağım. Hedefim uzun yıllar dinleyicilerin yüreğine dokunabilmek…Bir de büyük hayalim var; Aysel Gürel ile birlikte ürettiğimiz benim sakladığım şarkılardan oluşan “Aysel ve Ben” albümünü yapmak istiyorum ileride...