Sağlıklı bir yaşam için düzenli ve yeterli uyku oldukça önemlidir. Kaliteli bir uyku zihinsel sağlığı, fiziksel sağlığı ve hayat kalitesini korumaya destek olur. Günlük uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişse de yetişkinler için 7-9 saat arası uyku yeterli olurken, bebeklerde ise uyku ihtiyacı yaklaşık 12-18 saattir. Kalitesiz ve yetersiz uyku, sağlık üzerinde ve günlük yaşantıda olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Yeterli ve kaliteli bir uyku uyumak için uyku düzenini değiştirmek ya da kafein alımını sınırlamak gibi çözüm odaklı yaklaşımlar ne yazık ki her zaman başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlayamayabilir. Uyku sorunlarının çözümü için en sık başvurulan yöntemlerden biri sağlık profesyonellerinin yönlendirmesiyle gıda takviyesi kullanımıdır. Bu gıda takviyeleri arasında ise magnezyum takviyesi öne çıkmaktadır.

Magnezyum, organların düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Vücutta inflamasyonu azaltmaya, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmasının dışında, uyku problemlerinin çözümüne de olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Vücutta yeterli seviyede magnezyum bulunmaması uykusuzluğa neden olabilmektedir.

Uykuya dalabilmek ve uykuda kalabilmek için vücudun ve beynin rahatlaması gerekir. Vücutta geniş ve kapsamlı etkileri olan magnezyum, uykuyu teşvik eden bazı süreçleri de etkileyebilmektedir. Magnezyum, uyku-uyanma döngülerini yönlendiren melatonin hormonunu düzenlemeye de yardımcı olur.

Magnezyum sadece uykusuzluk problemlerinde değil aynı zamanda derin ve huzurlu bir uyku sağlamada da rol oynar. Sonuç olarak magnezyum vücudu ve zihni sakinleştirmeye yardımcı olması sayesinde; daha kaliteli ve düzenli uyku uyumaya katkı sağlamaktadır.

Kolajen ve magnezyumun birlikte kullanılması, vücut üzerindeki dokuların ve bu dokuların fonksiyonlarının korunmasını sağlar. Vücuda alınan magnezyum, kas ve kemik yapısını korur ve protein sentezinin yapılmasına katkıda bulunur. Magnezyumun kolajen ile beraber kullanılıyor olması ile birlikte saç, tırnak ve eklemlerin de korunması ve işlevselliği sağlanmış olur.

Magnezyum içerikli kolajen takviyeleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için https://www.day2day.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.