İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İstanbul Planlama Ajansı, "İstanbul'un kapısındaki kriz: Deprem" raporuna göre, ağır veya çok ağır hasar alması öngörülen binaların, tahmin edilenden 1,8 kat (yaklaşık 86.400 bina) fazla olduğu belirlendi. Olası İstanbul depreminde Göktürk ve Kemerburgaz mahallelerinin durumunu sizler için araştırdık.

GÖKTÜRK'TE AFET KONTEYNERİ 2002 YILINDA VARDI
1999 Gölcük depremi sonrasında Türkiye'de ilkkez Deprem Afet Konteyneri projesini Göktürk Halkı hayata geçirmişti. 2002 yılında Göktürk Güzelleştirme Derneği dönemin başkanı Başkanı Kadir Koçyiğit ve ekibi Göktürk İlkokulu bahçesinde Deprem Afet Konteyneri'nı yerleştirerek bir ilki gerçekleştirdi. Aradan geçen yıllarda depremler azaldıkça, depreme karşı hazırlıklar ilgisini azalttı ve maalesef 2015 yılında Göktürk İlkokulu yıkılıp yerine yeni yapılan Göktürk Göktürk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yapıldığında Deprem Afet Konteyneri kaldırıldı, akıbetinin ne olduğunu bilmiyoruz. Yeniden Deprem Afet Konteynırlarına ihtiyacımız var. 

OLASI İSTANBUL DEPREMİNDE GÖKTÜRK’ÜN DURUMU
Göktürk mahallesinde olası bir İstanbul depreminde toplanma alanı olarak AFAD tarafından açıklan 3 adet yer bulunuyor. Göktürk Futbol Sahası, Eyüpsutlan Belediyesi Fen İşleri Şantiye yanı Boş Arazi , Kaynak Sokak ile Kale Sokak Arası Boş alanı. Bu alanlar Göktürk'te yaşayan yaklaşık 50 bin nüfus için yeterli değil ancak, Göktürk mahallesininde açık alanlar mevcut. Göktürk'te çok katlı binaların bulunmaması ve yatay mimari yapının olması İstanbul'da yaşayan diğer semtlere göre avantaj sağlıyor.

GÖKTÜRK - KEMERBURGAZ OLASI DEPREM KAYIP TAHMİNLERİ
2019 yılında DEZİM ve KRDAE Deprem Ana Bilim Dalı iş birliği ile hazırlanan İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi kapsamında üretilmiş olan veriler; DEZİM tarafından Göktürk ve Kemerburgaz bölgesi için yeniden derlenmiş ve Göktürk - Kemerburgaz'a öznel analizler ve haritalamalar yapılmıştır. Bu analizleri sizler için derledik.

İstanbul Planlama Ajansı Raporuna göre, Göktürk ve Kemerburgaz bölgeleri İstanbul Avrupa yakasında depreme dayanıklı semtler olarak geçiyor. Zemin olarak Göktürk ve Kemerburgaz depreme dayanıklı semt olsa dahi yapılan yapıların ve inşaatların durumuna göre binalar olası bir İstanbul Depreminde ayakta kalacak mı bunu yaşayıp göreceğiz. İBB Afet Haritası uygulaması üzerinden sorgulama yaptığımızda Göktürk mahallesinde sadece bir adet yardım toplama merkezimizin olduğunu görüyoruz, bu alan ise Göktürk Kültür ve Sanat Merkezi.


İSTANBUL AVRUPA YAKASINDA DEPREME DAYANAKLI İLÇE VE SEMTLER;
Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Esenler'in önemli bölümü
Sultanbeyli, Beykoz'un kıyıdan uzak yüksek bölgeleri
Maltepe'nin kıyıdan uzak bir bölümü
Çekmeköy, Sultangazi
Başakşehir'in büyük bölümü
Sarıyer'in sahilden uzak bulunan bir bölümü
Arnavutköy, Maslak, AlibeyköyGÖKTÜRK DEPREM TOPLANMA ALANLARI


KEMERBURGAZ DEPREM TOPLANMA ALANLARI


İSTANBUL AVRUPA YAKASINDA DEPREME EN DAYANIKSIZ İLÇE VE SEMTLER;

Zeytinburnu Ayamama Deresi,
Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları
Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri)
Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları)
Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları)
Ambarlı ve Haramidere, Ataköy'ün bulunduğu kesimler
Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları.Büyük İstanbul depremi fay hattı nerede?
Tekirdağ-Şarköy açıklarından Marmara Ereğlisi açıklarına uzanan fay hattı (batı segmenti) boyunca yapılan ölçüm sonuçlarına göre bu alandaki deprem riski Silivri'den-Büyükçekmece açıklarına uzanan orta segmentten daha düşük olarak yorumlanabilir.

İstanbul kaçıncı derece deprem bölgesi?
İstanbul Deprem Haritası Risk açısından hem 2'inci hem de 3'üncü grupta yer alan ve deprem riski yüksek olan illerin başında da İstanbul gelmektedir. Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan İstanbul'da ise ilçelere ve semtlere göre deprem riskinde artış ya da azalma söz konusudur.

Evimin depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
Yaşanılan bina kadar yapının çevresinin de depreme karşı güvenli olup olmadığı önemli. Yaşanılan yapının altından ya da yakınından geçen bir fay hatta olup olmadığı internet aracılığı ile kolayca kontrol edilebiliyor. AFAD fay hattı sorgulama işlemi e-Devlet aracılığı ile yapılabiliyor.

99 depremi hangi ilçeleri etkiledi?
Dr. Mehmet Fatih Altan, “Büyükçekmece'den başlayarak özellikle Avcılar, Küçükçekmece depremden en çok etkilenecek ilçelerdir. Sonra Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik'e kadar giden güzergahta eski yapı stoku var. Fayın Adalar ve Silivri tarafında kilitlendiğini biliyoruz.
 

Haber Kaynak : New Göktürk Dergisi - Kenan Yılmaz