Melatonin; beynimizde yer alan epifiz adlı salgı bezinden üretilen bir hormondur. Vücutta melatonin hormonun üretilip salgılanması işlemi, ışığın yoğun olduğu gündüz saatlerinde daha az iken, ışık yoğunluğunun azaldığı gece saatlerinde ise karanlığın etkisiyle melatonin üretimi daha fazladır.

Melatonin hormonunu vücut sağlığını koruma ve iyileştirme adına oldukça önemli roller üstlenmektedir. Melatonin hormonunun vücutta temel olarak üstlendiği görevler aşağıdaki gibi özetlenebilir;

• Melatonin ilk olarak vücudumuzun uyku düzeninin ayarlanmasından sorumludur. Buna göre gündüz ve gece döngüsünde salgılanma oranı değişen melatonin hormonu sayesinde, gün ışığının kaybolduğu gece saatlerinde uyku ihtiyacı oluşur. Yine melatonin sayesinde düzenlenen uyku saati aracılığı ile gündüzün belirli saatlerinde uykudan uyanma sağlanır.

• Melatoninin uyku derinliği ve kalitesini olumlu yönde etkilediği de bilinmektedir. Yeterli melatonin seviyesine sahip kişilerin daha dinlendirici ve rahatlatıcı bir uyku uyuduğu tespit edilmiştir.

• Melatonin hormonu aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde göz yapılarını hücresel hasara karşı korumaya ve göz sağlığını desteklemeye de yardımcı olabilir.

• Melatonin ayrıca uyku düzeni ve kalitesini artırması sayesinde cildin yaşlanma sürecinin de yavaşlamasına yardımcı olabilmektedir. Bu anlamda melatonin, uyku süresince dokuların, kendi kendilerini onarmaları için fırsat yaratır.

Melatonin nedir? Melatonin takviyeleri nelerdir? gibi sorularınız var ise daha detaylı bilgi almak için https://www.naturalnest.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.