Kosher (koşer), Yahudi dinine ya da Musevi inancına göre şekillendirilmiş ve kullanılıyor diye görülse de bugün dünyanın birçok yerinde fazlasıyla rağbet görmektedir. Kosher kelime anlamı olarak İbraniceden dilimize “uygun” anlamında çevrilmektedir. Musevi inanışı gereği yenmesinde ya da tüketilmesinde herhangi bir sakınca ve sorun görülmeden gıda maddeleri Kosher belgesi alarak piyasalarda satışa sunulabilmektedir.

Yahudi dinine göre yenmesinde sakınca görülen bazı hayvansal ürünler aynı şekilde Müslümanlar ya da vegan, vejetaryen ve bunlara benzer birçok grup tarafından da sakıncalı görülebilmektedir. Buna bağlı olarak birbirinden farklı olan bu grupların buluştuğu bir orta nokta meydana gelmektedir. Bu konuda da Kosher damgalı ürünler, tüketiciye gıda ürünlerinin ayırımını yapma konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Müslüman ülkeler arasında yer alan Türkiye’de inanç ve inanış gereği tükettikleri ürünlerin helal olduğundan, uygun olduğundan emin olmak istiyorlar. Bundan dolayı Türkiye Musevi cemaati Türkiye de Kosher (koşer) i en uygun bir biçimde yürütmeye çalışmaktadır. Hahamlar tarafından etler usulüne uygun bir biçimde kesilerek, tüketicinin içi ferah tutulmaktadır. Müslümanlar için tüketilebilir gıdanın helal olması gerekir. Ancak ürünlerde helal damgasını bulamayan Müslüman tüketiciler Kosher damgalı ürünlere yönelmektedir. Yahudi inanışıyla ortak bulunan bazı kavramlar sebebiyle Koşer için uygun olan gıda maddeleri Müslümanlar tarafından da uygun görülüp, yenilebiliyor.

Kosher belgeli ürünlerin bu kadar rağbet görmesi, ulusal ve uluslararası alanda firmaların kalitelerinin artmasını sağlamıştır. Bunun getirisi olarak iş yerleri bu belgeye günden güne daha fazla ilgi göstermeye başlayarak, belgeyi edinmeye çalışmaktadır. Bugün Türkiye genelinde de birçok firma Koşer belgesini edinmeye çalışmakta ve bu sayede müşteri potansiyelini arttırmaktadır. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul da alanında öncü olan birçok iş yeri ya da firma Kosher belgesi ile ürünlerini tüketiciyle buluşturmaktadır.