kemerburgaz zemini sağlam mı

OLASI İSTANBUL DEPREMİNDE GÖKTÜRK’ÜN DURUMU
Göktürk mahallesinde olası bir İstanbul depreminde toplanma alanı olarak AFAD tarafından açıklan 3 adet yer bulunuyor. Göktürk Futbol Sahası, Eyüpsutlan Belediyesi Fen İşleri Şantiye yanı Boş Arazi , Kaynak Sokak ile Kale Sokak Arası Boş alanı. Bu alanlar Göktürk'te yaşayan yaklaşık 50 bin nüfus için yeterli değil ancak, Göktürk mahallesininde açık alanlar mevcut. Göktürk'te çok katlı binaların bulunmaması ve yatay mimari yapının olması İstanbul'da yaşayan diğer semtlere göre avantaj sağlıyor.


İstanbul Planlama Ajansı Raporuna göre, Göktürk ve Kemerburgaz bölgeleri İstanbul Avrupa yakasında depreme dayanıklı semtler olarak geçiyor. Zemin olarak Göktürk ve Kemerburgaz depreme dayanıklı semt olsa dahi yapılan yapıların ve inşaatların durumuna göre binalar olası bir İstanbul Depreminde ayakta kalacak mı bunu yaşayıp göreceğiz. İBB Afet Haritası uygulaması üzerinden sorgulama yaptığımızda Göktürk mahallesinde sadece bir adet yardım toplama merkezimizin olduğunu görüyoruz, bu alan ise Göktürk Kültür ve Sanat Merkezi.


İSTANBUL AVRUPA YAKASINDA DEPREME DAYANAKLI İLÇE VE SEMTLER;
Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Esenler'in önemli bölümü
Sultanbeyli, Beykoz'un kıyıdan uzak yüksek bölgeleri
Maltepe'nin kıyıdan uzak bir bölümü
Çekmeköy, Sultangazi
Başakşehir'in büyük bölümü
Sarıyer'in sahilden uzak bulunan bir bölümü
Arnavutköy, Maslak, Alibeyköy



GÖKTÜRK DEPREM TOPLANMA ALANLARI


KEMERBURGAZ DEPREM TOPLANMA ALANLARI


Büyük İstanbul depremi fay hattı nerede?
Tekirdağ-Şarköy açıklarından Marmara Ereğlisi açıklarına uzanan fay hattı (batı segmenti) boyunca yapılan ölçüm sonuçlarına göre bu alandaki deprem riski Silivri'den-Büyükçekmece açıklarına uzanan orta segmentten daha düşük olarak yorumlanabilir.

İstanbul kaçıncı derece deprem bölgesi?
İstanbul Deprem Haritası Risk açısından hem 2'inci hem de 3'üncü grupta yer alan ve deprem riski yüksek olan illerin başında da İstanbul gelmektedir. Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan İstanbul'da ise ilçelere ve semtlere göre deprem riskinde artış ya da azalma söz konusudur.

Evimin depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
Yaşanılan bina kadar yapının çevresinin de depreme karşı güvenli olup olmadığı önemli. Yaşanılan yapının altından ya da yakınından geçen bir fay hatta olup olmadığı internet aracılığı ile kolayca kontrol edilebiliyor. AFAD fay hattı sorgulama işlemi e-Devlet aracılığı ile yapılabiliyor.

Haber Kaynak : New Göktürk Dergisi - Kenan Yılmaz